Małgorzata Zwolińska

W teatrze zadebiutowała dwukrotnie. Po raz pierwszy w połowie lat 80., projektując dekoracje i kostiumy w teatrach offowych, zakładanych przez absolwentów i studentów krakowskiej PWST. Po raz drugi w 1992 roku, u boku Krystiana Lupy, jako kostiumograf w 3-częściowym spektaklu telewizyjnym Szkice z „Człowieka bez właściwości" wg Roberta Musila.

Na początku lat 90-tych stworzyła pierwszą w Polsce galerię ubioru „Stary Sklep", gdzie organizowała cykliczne wystawy prezentujące oryginalne ubiory, koronki, kapelusze i rękodzieło użytkowe sprzed 1945 roku. Na przestrzeni 20 lat istnienia galerii zorganizowała około 40 wystaw.

Jako specjalista w dziedzinie kostiumu historycznego, po pożarze Teatru Narodowego w Warszawie pomagała w odbudowaniu magazynowych zasobów. Współpracowała też z wieloma scenografami, wyszukując oryginalne przedmioty i ubiory do filmów i spektakli teatralnych, m.in. Lista Schindlera S. Spielberga. W tych latach była stałym gościem audycji radiowych i programów telewizyjnych poświęconych kulturotwórczej funkcji ubioru. Jej praca została również doceniona przez Annę Szulc, autorkę książki „Krakowscy czarodzieje", w której Małgorzata Zwolińska jest jedną z bohaterek, obok wielu znanych postaci z Krakowa.

Małgorzata Zwolińska ma w swoim dorobku około 80 spektakli teatralnych, filmów i programów telewizyjnych. Współpracowała między innymi z Pawłem Aignerem, Marcinem Krzyształowiczem, Leszkiem Kumańskim, Krystianem Lupą, Joshuą Newtonem, Łukaszem Rybarskim, Adolfem Weltschkiem. Spośród licznych realizacji warto wymienić Szkice z „Człowieka bez właściwości", Pochwałę głupoty Erazma z Rotterdamu (Teatr Proscenium, Kraków 2005), w krakowskim Teatrze Groteska – Kandyda Woltera (2004, spektakl wyróżniony Grand Prix Festiwalu Komedii „Talia" w Tarnowie), Hommage à Chagall w reżyserii Adolfa Weltschka (2009), Aksamitnego królika Margery Williams (2011), Adonis ma gościa Freda Apkego (2014), a także film Marcina Krzyształowicza Koniec wakacji (2001) i brytyjski thriller Żelazny krzyż Joshuy Newtona (2009).

Do swych największych osiągnięć zawodowych zalicza współpracę kostiumograficzną na planie filmowym z legendami światowego kina – Sofią Loren, Helmutem Bergerem, Royem Scheiderem. W 2015 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



(-) (-)
Materiał Teatru
10 maja 2016
Spektakle
Turandot