Marcin Liber

W latach 1990-99 był członkiem zespołu Teatru Biuro Podróży, współpracując równocześnie jako aktor, scenarzysta i reżyser z innymi poznańskimi scenami

Marcin Liber (ur. 1970). W latach 1990-99 był członkiem zespołu Teatru Biuro Podróży, współpracując równocześnie jako aktor, scenarzysta i reżyser z innymi poznańskimi scenami – Teatrem Ósmego Dnia (Sabat 1993), Teatrem Porywacze Ciał (Technologia sukcesu, 1998; Vol. 7, 2000) i Polskim Teatrem Tańca (Walk@ karnawału z postem, 2002; Dancing Hz, 2002).

Od 1996 roku tworzy spektakle autorskie (Autofobia 1996, Jedynak 1998). W roku 2000, wspólnie z Wojciechem Wińskim, założył w Poznaniu Teatr Usta Usta, i przygotował w nim pierwszą premierę - spektakl A,  inspirowany Trylogią nowojorską Paula Austera. Od 2002 roku kieruje Teatrem Usta Usta/2xu w Warszawie. Do tworzeniu swoich autorskich spektakli – między innymi tryptyku Sex, Drugs, and Rock\'n\'Roll, na który składają się Rzeźnia lila róż (2003), Erosion (2004) i Sympathy for The Devil (2005) – wykorzystuje elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i nowoczesne techniki audiowizualne. Jego projekty stanowią kompilację tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu. Wszystkie te elementy wzajemnie się przenikają i dopełniają. Współpracuje z najciekawszymi twórcami z innych dziedzin sztuki – kompozytorami muzyki współczesnej, aktorami i tancerzami poszukującymi nowych form ekspresji, grafikami, projektantami mody, artystami sztuk wizualnych i video-artu. W 2006 roku wyreżyserował prapremierę – napisanej na zorganizowany przez Teatr Usta Usta/2xu konkurs dramaturgiczny – sztuki Śmierć Człowieka-Wiewiórki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, a z okazji 10. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta na placu Krasińskich w Warszawie widowisko multimedialne na podstawie dramatu Rekonstrukcja poety. Na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego dwukrotnie zrealizował widowiska multimedialne upamiętniające rocznicę wybuchu powstania – Gwiazdy spadają w sierpniu (2006) oraz Zawiadamiamy was, że żyjemy. Dubbing 44 (2009). 

W 2009 roku w warszawskim Teatrze Studio zainicjował i zrealizował multimedialny projekt Spring of death, spektaklem Wilk według powieści Hermana Hessego otworzył "Młodą Scenę" warszawskiego Teatru Dramatycznego a w Instytucie Teatralnym przygotował pierwszą realizację w ramach projektu Suchy Dok, którego jest pomysłodawcą i inicjatorem. 



(-)
Materiały Festiwalu
18 lutego 2010
Spektakle
ID
Portrety
Marcin Liber