Metropolitalne obchody 100. rocznicy II Powstania Śląskiego

Tegoroczne obchody tak ważnego dla Ślązaków wydarzenia odbyły się w Piekarach Śląskich u stóp Kopca Wyzwolenia. Ze względu na pogodę przeniesione z soboty 22.08.2020 r. na dzień kolejny, przyciągnęły wielu mieszkańców zainteresowanych tematyką widowiska, jak i możliwością uczestnictwa w wydarzeniu współtworzonym przez znakomitych artystów.

Organizatorzy, czyli Miasto Piekary, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Teatr Śląski zadbali, aby widowisko trafiło do szerokiego grona odbiorców: na całość artystyczną składały się zarówno krótkie wystąpienia teatralne, jak i część koncertowa. Już sama warstwa muzyczna pozytywnie zaskoczyła otwartością na różnorodność gatunkową: na scenie można było usłyszeć utwory ludowe wykonywane we współczesnych aranżacjach, rockowe ballady o tematyce patriotycznej oraz chóralne pieśni wolnościowe. Za całość kompozycyjną odpowiadał Miuosh, a do grona wykonawców należeli Organek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Bela Komoszyńska, Mateusz Konieczny, Joanna Kściuczyk-Jędrusik i Daria Ryczek oraz chór Opery Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta "Piekary – Julian" i Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Plenerowa część teatralna zaś, reżyserowana przez Roberta Talarczyka, tworzyła tło historyczne dla relacjonowanych zdarzeń; podsuwała obrazy śląskich rodzin na krótko przed plebiscytem, przypominała o elementach śląskiej tradycji, często już zapominanej. Dzięki nocnej scenerii możliwe było wykorzystanie gry światłem, co również wzbogacało widowisko. Na scenie można było zobaczyć aktorów Teatru Śląskiego takich, jak m.in. Olgierd Łukaszewicz, Dariusz Chojnacki, Grażyna Bułka, Barbara Lubos oraz Agnieszka Radzikowska.

Scenariusz został stworzony przez Dariusza Pietruchę i Miłosza Markiewicza na podstawie książki pt. „Emil Baron. To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca". Z tej racji szczególnie ciepło przywitano na widowni córkę Emila Barona, panią Joannę Płachtę.

O znaczeniu tych obchodów dla regionalnych instytucji świadczy również ilość organizacji zaangażowanych we współtworzenie tego widowiska. Koprodukcją wydarzenia zajmowały się: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Piekary Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich oraz województwo śląskie. Partnerami byli: Opera Śląska w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium" oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Obchody odbyły się również pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Patronat medialny objęły: Radio Piekary i TVP 3 Katowice, na antenie którego będzie można uczestniczyć w retransmisji wydarzenia 30 sierpnia o 19:05. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do skorzystania z tej okazji; zarówno ze względu na atrakcyjną formę widowiska, jak i przede wszystkim ku uczczenia pamięci wydarzeń sprzed stu lat.

Zdjęcia: Urząd Miasta Piekary Śląskie i Magdalena Lubecka



Olga Bury
Dziennik Teatralny Katowice
29 sierpnia 2020
Portrety
Robert Talarczyk