Miasta poety
Prezentacje spektakli w ramach projektu "Różewicz rozrzucony" odbywać się będą we Wrocławiu i KrakowieWrocławski Teatr Współczesny 28 i 29 maja zaprezentuje w Krakowie dwa spektakle: "Białe małżeństwo" w reżyserii Krystyny Meissner oraz "Kartotekę" w reżyserii Michała Zadary. WTW będzie gościem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. A już 18 czerwca przygotowane przez krakowski Teatr Nowy czytanie tekstu "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza oraz przedsięwzięcie "Miasto Różewicz": znani krakowscy i wrocławscy aktorzy czytać będą dzieła Poety w różnych punktach Krakowa.
Kulminacja projektu "Różewicz rozrzucony" we Wrocławiu zaplanowana została w dniach 7 - 12 czerwca 2011. Będzie to przegląd spektakli Różewiczowskich. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym zobaczymy "Białe Małżeństwo" w reż. Krystyny Meissner, "Kartotekę" w reż. Michała Zadary, "Pułapkę" w reż. Gabriela Gietzky\'ego, "Do Piachu" w reż. Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza oraz "Gupę Laokoona" w reż. Jarosława Tumidajskiego. Równolegle odbywać się będą wystawy, nocna prezentacja filmów o Tadeuszu Różewiczu i działania pod hasłem "Miasto Różewicz".
A już 19 i 20 maja 2011, w najbliższy czwartek i piątek, "Pułapkę" w reżyserii Gabriela Gietzky\'ego będzie można obejrzeć na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jest to jeden z najciekawszych i jednocześnie najtrudniejszych dramatów Tadeusza Różewicza osnuty wokół biografii Franza Kafki. Autor podkreśla jednak, że jest to sztuka uniwersalna "przede wszystkim o tajemnicy twórcy i tworzenia". Gietzky stawia w spektaklu pytania dotyczące każdego z nas - w jakim stopniu mamy odwagę zderzyć się z życiem?, jak przyjmujemy wyzwania?, jaki jest współczesny człowiek złapany w "pułapkę historii, "pułapkę biologii", "pułapkę życia", "pułapkę przeznaczenia"?
***
Organizatorzy projektu "Różewicz rozrzucony":
Wrocławski Teatr Współczesny
Teatr Nowy w Krakowie
Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie
Mecenasi:
Miasto Wrocław
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Adama Mickiewicza
Partnerzy projektu:
Teatr Narodowy w Warszawie
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
(-)
Materiały Organizatorów
21 maja 2011