Międzynarodowe Seminarium Jidysz

Ponad dziewięćdziesiąt osób z kilkunastu krajów zapisało się na tegoroczne Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz. Kurs zainicjowany przez Gołdę Tencer i Fundację Shalom, odbywa się już po raz osiemnasty, ale pierwszy raz prowadzony jest całkowicie w formule online.

Seminarium Jidysz online - doświadczenie zanurzenia w języku i kulturze

Słuchacze uczą się jidysz z różnych powodów. Chcą czytać stare gazety i książki w tym języku, poznawać kulturę i historię Żydów aszkenazyjskich, ale też nawiązywać znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

- Są tacy, którzy uczą się jidysz, bo słyszeli ten język w dzieciństwie. Ich rodzice rozmawiali w jidysz, gdy chcieli, by dzieci ich nie rozumiały. Czasami babcie śpiewały kołysanki w jidysz - wyjaśnia lektorka Anna Szyba. - Są też tacy, którzy potrzebują go do pracy naukowej: językoznawcy, literaturoznawcy, historycy. Albo tacy, którzy chcą śpiewać w jidysz lub grać w teatrze żydowskim. Tak więc są różne cele, ale jeden środek - udział w letnim seminarium.

Dyrektor Teatru Żydowskiego i założycielka Fundacji Shalom, Gołda Tencer, jidysz wyniosła z własnego domu. Od kilkudziesięciu lat prowadzi wiele projektów, które mają nie tylko uratować żydowską kulturę, ale też przybliżyć ją szerszej publiczności poprzez spektakle, książki, działania w przestrzeni publicznej, konkursy historyczne dla młodzieży. Odbywające się w Warszawie co roku Seminarium jest ważnym działaniem nie tylko promującym kulturę jidysz, ale też znacząco wpływającym na jej rozwój. Tegoroczna - zdalna forma pracy umożliwia udział w zajęciach tym, którzy nie byliby w stanie dotrzeć do Warszawy.

- Warszawa to historyczne centrum kultury jidysz i nasz program świadomie budujemy na tej tradycji - mówi Karolina Szymaniak, lektorka związana
z Seminarium od początku jego istnienia. - Na kursie spotykają się ludzie z różnych krajów, o różnym doświadczeniu życiowym i w różnym wieku. W tym roku, dzięki zdalnej formie pracy, wiele osób, które wcześniej nie mogło przyjechać do Warszawy, może uczestniczyć w naszych zajęciach.

Tegoroczne seminarium to nie tylko nauka języka, ale też szereg dodatkowych warsztatów do wyboru - od kursu kreatywnego pisania i teatru, przez kurs czytania rękopisów (w tym roku to listy nauczycieli szkół żydowskich) po kurs slawizmów i hebraizmów w jidysz.

- Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zapewnia Karolina Szymaniak. - Oferujemy też wykłady, spotkania. A i sam kurs na wyższych poziomach to często unikatowe seminaria tematyczne prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie. Staramy się stworzyć doświadczenie zanurzenia w języku i kulturze na tyle, na ile to tylko możliwe w formie zdalnej.

Uczestnicy Seminarium pochodzą z różnych stron świata - od Australii, przez Polskę, Albanię, Izrael, Szwajcarię, Włochy, Francję, po USA i Argentynę.

- Warto uczyć się jidysz, bo to język, którym rozbrzmiewała przedwojenna Polska, miasta i miasteczka, w których większość mieszkańców stanowiła ludność żydowska - przekonuje Anna Szyba. - W tym języku powstała bogata kultura, która koresponduje ze współczesną sobie kulturą polską, uzupełniając się wzajemnie. Tylko dzięki znajomości tego języka możemy w pełni poznać historię Żydów zamieszkujących tereny Europy Środkowo-Wschodniej.
Wprawdzie grupy lektoratowe są już wypełnione studentami, ale wciąż istnieje możliwość zapisania się na pojedyncze wykłady lub warsztaty, jak nauka twórczego pisania w jidysz, zajęcia teatralne lub podstawy pracy historyka zajmującego się dokumentami w języku jidysz.

Szczegóły.
Centrum Kultury Jidysz przygotowało krótką lekcję jidysz dla początkujących.

Organizatorem projektu jest Fundacja Shalom we współpracy z Centrum Kultury Jidysz. Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Patronat nad projektem: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Żydowski Instytut Historyczny.



Edyta Bach
Materiał nadesłany
8 lipca 2020