Mieszczanin szlachcicem

Po bardzo udanej prezentacji w wykonaniu zespołu Europa Galante koncertowej wersji opery "Herkules nad Termodontem", inaugurującej cykl "Opera rara", czeka nas kolejna odsłona tego nowego w Krakowie projektu.

Drugim akcentem będzie ciągle aktualne dzieło opowiadające o snobizmie, czyli "Mieszczanin szlachcicem" Moliera i Lully\'ego, jeden z najciekawszych spektakli ostatnich lat (6 i 7 czerwca, godz. 19, Teatr im. Juliusza Słowackiego). Po raz pierwszy zobaczymy bowiem utwór na scenie w takiej formie, jaką oglądał Ludwik XIV.

Przedstawienie wyreżyserował Benjamin Lazar, zaś choreografię przygotowała Cécile Roussat. Dzieło obejrzymy w wykonaniu zespołu Le Poème Harmonique pod kierownictwem Vincenta Dumestre´a z udziałem ponad dwudziestu aktorów, tancerzy i śpiewaków, wśród których będzie m.in. Claire Lefilliâtre, sopranistka specjalizująca się w muzyce baroku, znana już krakowskiej publiczności z ostatniego festiwalu Misteria Paschalia.

"Mieszczanin szlachcicem" powstał w 1670 roku na zamówienie króla Ludwika XIV. I choć tandem autorów Molier i Jean-Baptiste Lully zdecydował się na stworzenie dzieła będącego śpiewano-mówionym baletem, utwór przez lata wystawiany był w niepełnych formach. Prezentowano go na ogół w wersji mówionej, pomijając wszystko, co tańczone i śpiewane, albo z kolei w wersji tańczonej, ignorując partie śpiewane i mówione. Dopiero Vincent Dumestre postanowił przywrócić pierwotny charakter dzieła.

Francuski dziennik "Libération" napisał: ""Mieszczanin szlachcicem" od 1670 czekał na pojawienie się księcia z bajki, który odtworzy jego taniec, kostiumy, gesty, sposób deklamacji i wymawiania typowy dla tamtych czasów. Księciem okazał się Vincent Dumestre, założyciel, dyrygent zespołu Le Poème Harmonique".

Spektakl miał ogromne powodzenia na świecie. Krakowskie prezentacje będą ostatnimi wystawieniami tego tytułu na scenie.



(AMS)
Dziennik Polski
5 czerwca 2009
Festiwale
1. Opera Rara