Mistrzowie tańca w Sopocie

Wprawdzie impreza Mistrzowie Polskiego Tańca, poświęcona artystom zajmujących się teatrem tańca i tańcem współczesnym, odbędzie się w kwietniu przyszłego roku, jednak już w listopadzie odbędzie się jej prolog. W Teatrze na Plaży zostaną pokazane spektakle Teatru Tańca Zawirowania (20 listopada) i Polskiego Teatru Tańca (30 listopada).

- Wszystko zaczęło się podczas jednej z prób od stwierdzenia Jacka Krawczyka, że tworzymy Dom Tancerza Weterana. Pośmialiśmy się i zastanowiliśmy kto jeszcze w wieku Jacka, około 50-tki, tańczy w naszym kraju i okazało się, że to ściśle ograniczona grupa artystów. Zażartowałam, że można by zrobić imprezę w stylu Dinozaurów Polskiego Rocka, gdzie jak w filmie "Niezniszczalni 2" ze Stallone'm, Van Damme'm, Chuckiem Norrisem czy Schwarzeneggerem, w rolach głównych wystąpiliby weterani, tyle że tańca współczesnego - mówi Joanna Czajkowska, pomysłodawczyni imprezy, razem z Jackiem Krawczykiem liderka Sopockiego Teatru Tańca.

- Po powrocie do domu stwierdziłam, że to genialny pomysł. W Polsce nie było dotąd imprezy poświęconej mistrzom, których mistrzostwo polega na tym, że przez tyle lat utrzymują wysoką formę i potrafią dostosować swoją technikę i umiejętności do najnowszych trendów w tańcu współczesnym.

"Mistrzowie Polskiego Tańca" będą więc spotkaniem z najważniejszymi twórcami polskiego tańca współczesnego, których kariery sięgają lat 80. XX wieku. Goście festiwalu pomimo upływającego czasu pozostają nadal aktywni artystycznie. To dość wąskie grono twórców jest swego rodzaju fenomenem artystycznym - łącznikiem z przeszłością i źródłem polskiego tańca, a teraźniejszością i przyszłością - ich praca ma niewątpliwy wpływ na następne pokolenia artystów.

W ramach prologu imprezy do Sopotu przyjadą dwie ważne postaci polskiego tańca współczesnego ze swoimi spektaklami: Ewa Wycichowska (Polski Teatr Tańca) i Elwira Piorun (Teatr Tańca Zawirowania). Obie zaczynały swoją pracę artystyczną od tańca klasycznego i odnosiły w nim duże sukcesy. Impreza odbędzie się między 21 a 26 kwietnia 2015 roku. Dlaczego więc prolog zaplanowano już na 20 i 30 listopada?

- Na pomysł festiwalu wpadłam wczesną wiosną, ale oczywiście przygotowanie takiego przedsięwzięcia wymaga czasu i środków. Bardzo szybko umówiłam się Ewą Wycichowską na pokazy w listopadzie. Gdy okazało się, że zorganizujemy festiwal pół roku później, nie chciałam już zmieniać tego terminu. Na szczęście jest sponsor, dzięki któremu występ Polskiego Teatru Tańca jest możliwy. Dodatkowo, na trwającym właśnie Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania przyjechał z Izraela Ido Tadmor, nie mogłam przegapić okazji by pokazać Elwirę Piorun i Ido Tadmora na scenie - wyjaśnia Joanna Czajkowska.

Już w czwartek 20 listopada (godz. 20) Teatr Tańca Zawirowania w Warszawie zaprezentuje dwa spektakle "Rust" w choreografii Rachel Erdos i Ido Tadmora oraz "Engagé" [na zdjęciu] w choreografii Ido Tamora. Na scenie w obu przypadkach podziwiać będziemy duet: Elwira Piorun - Ido Tadmor.

Oba spektakle są tanecznym obrazem dwojga ludzi, tworzących wieloletni związek, którzy mają za sobą wiele burz, dylematów, wzlotów i upadków. Relacja bohaterów - wedle zapowiedzi - opierać się ma na głębokiej miłości oraz szczególnej więzi między nimi, ale nie oznacza to, iż jest wolna od problemów.

Z kolei dziesięć dni później, w niedzielę 30 listopada o godz. 19, Ewa Wycichowska pokaże w Sopocie fragmenty trzech cenionych spektakli Polskiego Teatru Tańca. Obecni tancerze PTT przedstawią artystyczne reinterpretacje wybranego materiału choreograficznego na podstawie materiałów archiwalnych. Wznowienie tych fragmentów nastąpiło w 2013 roku z okazji 40-lecia Teatru, w ramach całorocznego wydarzenia jubileuszowego p.t. "XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś". Premiery pokazywanych tytułów miały miejsce na przestrzeni lat: 1993-1996.

Zaprezentowane zostaną fragmenty przedstawień: "Carmen" (chor. Jerzy Makarowski), "Niebezpiecznie związki" (chor. Ewa Wycichowska) oraz "Święto wiosny" (chor. Ewa Wycichowska), który wywołały szeroki rezonans wśród krytyki i publiczności, uważane za najważniejsze produkcje PTT ostatniej dekady XX wieku.

Po pokazie rozmowę z artystami będzie prowadzić Jadwiga Majewska, krytyk tańca z Krakowa.

Bilety na wieczory 20 i 30 listopada w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).



Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
20 listopada 2014