Młodzi zdolni

- Wkręcajcie się, gdzie się da, do teatrów, do telewizji, do filmu i grajcie jak najwięcej, tego wam życzę - mówił do dyplomantów rektor Robert Gliński na inauguracji festiwalu

Spektakl muzyczny "Śluby" według Aleksandra Fredry w reż. Wojciecha Kościelniaka w wykonaniu studentów PWST w Krakowie zainaugurował w środę wieczorem w łódzkim Teatrze Wielkim XXIX Festiwal Szkół Teatralnych

Festiwal, w którym uczestniczą studenci, pedagodzy oraz realizatorzy spektakli dyplomowych uczelni teatralnych tradycyjnie już wiosną organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

W tym roku publiczność będzie mogła zobaczyć 15 przedstawień dyplomowych przygotowanych przez młodych aktorów z Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST we Wrocławiu i łódzkiej PWSFTviT.

Rektor łódzkiej "filmówki" prof. Robert Gliński podkreślił podczas inauguracji, że młodzi aktorzy spotykają się w fantastycznym momencie, kiedy "kończy się raj, a zaczyna się prawdziwe, ciężkie życie".

Rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Andrzej Strzelecki zaznaczył, że ten festiwal jest ważny przede wszystkim dlatego, że to właśnie studenci są na nim najważniejsi. - Życzę wam takich okoliczności w życiu zawodowym, żeby istniały takie miejsca i takie festiwale, gdzie to wy będziecie najważniejsi - mówił Strzelecki.

W ramach festiwalu warszawska Akademia Teatralna zaprezentuje spektakle: "Yerma" Federico Garcii Lorci w reż. Pawła Passiniego, "Stracone Zachody Miłości" Williama Szekspira w reż. Bożeny Suchockiej, Fiodora Dostojewskiego "Bracia Karamazow" w reż. Jarosława Gajewskiego oraz "Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza, który wyreżyserowała Maja Komorowska.

Szkoła z Wrocławia pokaże "Nasze miasto" Thorntona Wildera w reż. Jacka Jabrzyka, "Straż porządkową" na podstawie dramatów Tadeusza Różewicza w reż. Uli Kijak oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Katarzyny Raduszyńskiej.

Młodzi aktorzy z krakowskiej PWST pokażą przedstawienie "Babel 2" na podstawie "Babel" Elfriede Jelinek wyreżyserowany przez Maję Kleczewską, szekspirowskiego "Hamleta" pod opieką i w reż. Jana Peszka, przedstawienie "Damy i huzary" Aleksandra Fredry pod opieką pedagogiczną Jerzego Treli oraz spektakl studentki IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu, Magdy Miklasz "Bądź mi opoką".

Gospodarze imprezy, czyli studenci łódzkiej "filmówki", zaprezentują "Ożenek" Nikołaja Gogola w reż. Grigorija Lifanowa, spektakl "Top Dogs" w reż. Marcina Brzozowskiego, "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki wyreżyserowany przez Grzegorza Chrapkiewicza oraz "Dramat powiatowego performera" w reż. Piotra Kruszczyńskiego.

W programie tegorocznego przeglądu szkół przeważa klasyka. Aktor i wykładowca łódzkiej szkoły filmowej prof. Wojciech Malajkat uważa, że jeśli młodzi aktorzy nauczą się "na dobrym i trudnym materiale, to poradzą sobie z łatwym". "Tak naprawdę nauczą się wszystkiego w teatrze. Spotkają na swojej drodze wielu reżyserów, wiele sztuk, to będzie ich życie. W szkole mają nauczyć się podstaw, a doskonalić to wszystko będą w teatrach" - uważa Malajkat.

Jego zdaniem dobrze, że na festiwal zaczynają znów przyjeżdżać dyrektorzy teatrów. "Młodzi ludzie bardzo na to liczą. Wiem, że dla nich jest to bardzo ważny przegląd i zawsze taki był. Sam przeżywałem na takim festiwalu wielkie emocje i wiem, jakie to jest ważne" - zaznaczył Malajkat.

Dyplomowe przedstawienia oceniać będzie jury, w którym zasiadają: Andrzej Domalik, Tomasz Konina, Violetta Laszczka, Paweł Łysak i Tadeusz Nyczek. Od kilku lat na festiwalu prezentują się też szkoły z zagranicy; w tym roku zaplanowano pokazy warsztatu szkół z Hannoveru (Niemcy) i z czeskiego Brna. Na zakończenie moskiewska All-Russian State University of Cinematography (VGiK) pokaże spektakl "Mewa" Antona Czechowa.

Obok prezentacji przedstawień dyplomowych zaplanowano także warsztaty teatralne "Dramat w Procesie Rozwoju" i przegląd etiud filmowych "Wkręć się". W konferencji "Kształcenie aktora wobec przemian teatru XXI wieku" mają wziąć udział dyrektorzy teatrów z całej Polski.

- Będziemy rozmawiać, jak kształcić, czego uczyć, co robić dla dobra przyszłego teatru w Polsce. Dyrektorzy pewnie powiedzą, czego oczekiwaliby po dzisiejszym czy przyszłym absolwencie szkoły teatralnej - uznał dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi prof. Bronisław Wrocławski.

Przedstawienia prezentowane będą w Teatrach: Studyjnym, Nowym, Wielkim oraz w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Festiwal zakończy się 8 maja. Patronat honorowy nad nim objęli: małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz prezydent Łodzi, marszałek województwa i wojewoda łódzki.



PAP

6 maja 2011