Muzyczne widowisko oparte na tekstach Tuwima

"Tuwim i inni" w teatrze Banialuka na stulecie grupy Skamander. Muzyczne widowisko "Tuwim i" oparte na tekstach Juliana Tuwima wystawi bielski teatr lalek Banialuka. Przedstawicielka sceny Monika Jędrzejewska podkreśliła, że premiera przypada w roku stulecia powstania grupy Skamander, której poeta był współtwórcą.

Widzowie zobaczą spektakl 16 września. Będzie to pierwsza premiera Banialuki w nowym sezonie.

- Przedstawienie, którego premiera zbiega się z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz powstania grupy Skamander, będzie oparte na tekstach Juliana Tuwima, jednego z "wielkiej piątki poetów". W żywiołowej inscenizacji, która jest skierowana do całych rodzin, nie zabraknie znanych i lubianych wierszy poety, jak "Okulary", "Ptasie radio", "Lokomotywa" i "Zosia Samosia", które niezmiennie bawią, uczą i łączą kolejne pokolenia" - powiedziała Jędrzejowska.

Scenografię do spektaklu zaprojektował Pavel Hubicka, a muzykę skomponował Piotr Klimek. Na scenie widzowie zobaczą Małgorzatę Bulską, Marię Byrską, Magdalenę Obidowską, Lucynę Sypniewską, Dagmarę Włoszek, Władysława Aniszewskiego, Konrada Ignatowskiego, Włodzimierza Pohla, Ziemowita Ptaszkowskiego i Tomasza Sylwestrzaka.

Jędrzejowska dodała, że w listopadzie bielski teatr wystawi "Krawca Niteczkę" na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy i ze scenografią Ewy Woźniak. - W okresie zimowym na afiszu pojawi się "Pchła Szachrajka". Spektakl na podstawie znanej i lubianej bajki Jana Brzechwy wyreżyseruje Lucyna Sypniewska - powiedziała.

Banialuka podała również, że w minionym - jubileuszowym, bo 70. - sezonie jej występy obejrzało blisko 70 tys. widzów. Teatr zagrał 382 przedstawienia. - Na afiszu pojawiły się cztery nowe tytuły, z czego trzy skierowane były do młodej publiczności i rodzin - "Buratino" na motywach Aleksego Tołstoja, "Smacznego, proszę Wilka!" Marty Guśniowskiej i "Brzydkie Kaczątko" Hansa Christiana Andersena, a także spektakl dla młodzieży i dorosłych "Oresteja?" na motywach utworu Ajschylosa" - poinformowała Monika Jędrzejowska.

W teatrze regularnie odbywają się warsztaty oraz edukacje teatralne. - W minionym sezonie odbyło się 158 takich spotkań. Zorganizowaliśmy też kilkudniowe zajęcia teatralne dla uczniów jednej z warszawskich szkół - dodała przedstawicielka bielskiej sceny.

W sezonie jubileuszowym Teatr Lalek Banialuka został nagrodzony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznawany przez ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grupa Skamander ukształtowała się podczas spotkań i występów w kawiarni artystycznej "Pod Picadorem", która została otwarta w listopadzie 1918 r. w Warszawie. Tworzyli ją oprócz Tuwima także Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. Związani z nią byli m.in. Kazimiera Iłłakowiczówna, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Józef Wittlin.

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalek w Polsce i jednym z bardziej znanych w kraju i na świecie.



Marek Szafrański
Kurier PAP
5 września 2018
Spektakle
Tuwim i...
Portrety
Paweł Aigner