Muzycznie w Teatrze Polonia

Teatr Polonia rozpoczął Tydzień Muzyczny, w którym wezmą udział m.in. Katarzyna Groniec, Hanna Banaszak, Zbigniew Zamachowski i Magda Umer.

Piosenki u Jandy

Tydzień Muzyczny w Teatrze Polonia nie jest zaskoczeniem. Małe formy teatralno-śpiewane, recitale, kameralne koncerty w sposób naturalny wpisują się w program teatru Krystyny Jandy. Aktorka nieraz udowodniła, że piosenka poetycka jest jej bliska, grając w "Białej bluzce" czy "Kobiecie zawiedzionej" , a ostatnio w Teatrze Polonia w spektaklu "Dancing".

- W Warszawie nie ma sceny, miejsca, gdzie widownia mogłaby posłuchać śpiewanej poezji czy odmiennej stylistycznie muzyki. Istnieją zaledwie pojedyncze spektakle realizowane w różnych teatrach, zajmujące się choćby Brassensem czy Brelem. Istnieje natomiast wiele realizacji, bez stałej siedziby, interesujących, trudniejszych niż przeciętne, bardziej oryginalnych. Rzadko je możemy usłyszeć, zobaczyć w Warszawie - zauważa Krystyna Janda. I właśnie takim inicjatywom postanowiła wyjść naprzeciw.

Do Teatru Polonia zaprosiła Katarzynę Groniec i jej "Listy do Julii" (to będzie warszawska premiera spektaklu, który prezentowany był w marcu podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu). W sobotę piosenki Edwarda Stachury śpiewał w Polonii Piotr Machalica. Na Muzyczny Tydzień do Warszawy przyjadą dwa przedstawienia Teatru Rozrywki z Chorzowa: "Lady Day - Billie Holiday" i "Na końcu tęczy - Judy Garland". W programie poświęconym piosenkom Wojciecha Młynarskiego weźmie udział Zbigniew Zamachowski. Krystyna Janda namówiła też na specjalny wieczór Magdę Umer, która w tym roku obchodzi 40-lecie swojej pracy artystycznej.

- Dla mnie najbliższy sercu jest koncert jubileuszowy mojej przyjaciółki, reżysera, z którym pracuję od lat, bo to Magda Umer zrobiła właściwe wszystkie spektakle muzyczne, które grałam, od "Białej bluzki" przez "Kobietę zawiedzioną" do "Marleny" - podkreśla Krystyna Janda. - Koncert wspaniałej interpretatorki najpiękniejszych polskich piosenek, znawczyni literatury i muzyki, dziennikarki, polonistki, reżysera, scenarzystki, aktorki i autorki recitali, jednej z tych postaci, na których opiera się polska tradycja piosenki literackiej. Magda Umer - kobieta historia, opoka dla wielu pokoleń, wyrocznia i arbiter w wielu sprawach. Piosenka zawdzięcza jej niewyobrażalnie dużo. Magda pracuje z naszym teatrem od początku jego powstania, a cykl przez nią wymyślony i ciągle prowadzony "Karaoke w teatrze" ma swoich wiernych widzów, atmosfera podczas tych wieczorów jest jedyna, niepowtarzalna. 40-lecie pracy artystycznej. 40 lat mija, odkąd Magda zaśpiewała na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu w 1969 roku. Będzie to wieczór - mam nadzieję - i dla niej, i dla widzów świąteczny.



Dorota Wyżyńska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
27 kwietnia 2009