Muzyka poważna 2010. Nie tylko Chopin

To będzie rok muzyki Fryderyka Chopina. Jeśli tylko uda się zrealizować wszystkie plany, nie będziemy mieć powodów do narzekań. Oficjalna inauguracja Roku Chopinowskiego w Filharmonii Narodowej już nastąpiła - chiński pianista Lang Lang wykonał dwa koncerty fortepianowe. A potem, przez dwa miesiące, prawdziwy fortepianowy maraton.

Już zapowiedzieli się w Warszawie najwięksi wirtuozi klawiatury - Lars Vogt, Borys Bierezowski, Nikołaj Demidenko, Rafał Blechacz, Jewgienij Kissin, Murray Perahia, Piotr Anderszewski, także Leszek Możdżer. 1 marca, w 200. rocznicę urodzin, otwarcie ultranowoczesnego Muzeum Chopina oraz specjalne koncerty: Garrick Ohlsson zagra w Żelazowej Woli, Leif Ove Andsnes na Zamku Królewskim, wieczorem zaś uroczysta gala w Teatrze Wielkim z udziałem Marthy Argerich i Dang Thai Sona. Kolejna potężna dawka muzyki jubilata w sierpniu (podczas trwającego miesiąc Festiwalu "Chopin i jego Europa") oraz w październiku (XVI Konkurs Chopinowski). Także w Europie Chopina będzie pod dostatkiem, zwłaszcza we Francji: część klasyczną Targów Midem w Cannes (styczeń) zdominuje jego muzyka (wystąpią Sinfonietta Cracovia i Jan Lisiecki), w Paryżu i w Nohant na dwóch koncertach maratonach, zostaną wykonane wszystkie utwory Chopina, a w Nantes jeden z najbardziej oryginalnych festiwali Szalone Dni (kilkadziesiąt koncertów w ciągu pięciu dni) w całości zostanie poświęcony polskiemu kompozytorowi (koniec stycznia). Co ciekawe, festiwal, którego formułę przeszczepiono także do kilku innych miast (Tokio, Bilbao, Rio de Janeiro), po raz pierwszy zagości w Polsce, w Warszawie, od 11 do 13 czerwca. Czy szalone, intensywne słuchania Chopina sprawdzi się i u nas? 

Świetnie zapowiadają się oba festiwale wielkanocne. Tegoroczny Beethovenowski (21 marca -3 kwietnia) odbędzie się pod hasłem "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna". Szczególnie warto zwrócić uwagę na komplet symfonii Beethovena w wykonaniu Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod kierunkiem Paavo Järviego oraz operę "Euryanthe" Webera (w wersji koncertowej). W Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia (29 marca - 5 kwietnia) ponownie tydzień z barokiem w znakomitych wykonaniach. Wystarczy wymienić koncert Philippa Jarouskiego z zespołem L\'Arpeggiata, "Pasję" Janową Bacha z Markiem Minkowskim czy kolejne duże przedsięwzięcie Jordiego Savalla "La routa de Oriente" przygotowane z udziałem artystów z Japonii i Chin. W bliźniaczym krakowskim cyklu Opera Rara w pierwszej połowie roku wysłuchamy dwóch oper Vivaldiego - "La fida ninfa" (z Ensemble Matheus, po raz pierwszy w Polsce) i "Ottone in villa" (Il Giardino Armonico).

W pierwszej połowie roku wreszcie „przebudzi się” Teatr Wielki - Opera Narodowa. Nową inscenizację zapowiada Mariusz Treliński. Będzie to „Traviata” Verdiego (25 lutego). Kolejne ciekawe premiery: „Elektra” Straussa w reż. Willy\'ego Deckera (24 marca), „Katia Kabanowa” Janaczka w reż. Davida Aldena (25 kwietnia) i wreszcie długo oczekiwana opera Pawła Szymańskiego „Qudsja Zaher” (17 czerwca). 19-28 maja w gmachu przy pl. Teatralnym odbędzie się VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Warto także zajrzeć do innych miast - do Wrocławia, by obejrzeć „Turandot” Pucciniego (na Stadionie Olimpijskim, 18-20 czerwca), do Łodzi na „Rusałkę” Dworzaka w Teatrze Wielkim (marzec), do Poznania na „Werthera” Masseneta (marzec) i „Cyganerię” (Stara Gazownia, reż. Agata Duda-Gracz), wreszcie do Gdańska na „Makbeta” Verdiego w Operze Bałtyckiej (czerwiec).

Sensacyjnie może wypaść pierwszy koncert w Polsce Simon Bolivar Youth Orchestra pod dyrekcją Gustavo Dudamela, orkiestry składającej się z dzieci z wenezuelskich slamsów, dla których muzyka stała się ucieczką od smutnej codzienności.



Jacek Hawryluk, Polskie Radio
Gazeta Wyborcza
14 stycznia 2010
Festiwale
Rok Chopina 2010