Na ile martwi są żywi?

24 kwietnia o g 17:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pańska 3 odbędzie się wykład prof. Rebeki Schneider: "Performans i dokumentacja" w ramach cyklu wykładów "Punkty styku. Performans i współczesność". Wstęp wolny.

Wykład dotyczył będzie pojęcia dokumentacji, jednego z podstawowych pojęć w teorii performansu. Podając w wątpliwość przekonanie, że performans przemija, a jedyne, co po nim pozostaje, to dokumentacja, wykład skupi się na problematyce czasowości i trwania.

Jak zmienia się nasze rozumienie pozostałości, gdy najważniejszą obecnie kwestią w performansie jest zachowanie go? Czy życie jest samo w sobie rodzajem ruiny? Kiedy bierzemy "do ręki" dokumentację performansu w celu jego odtworzenia lub rekonstrukcji, czy nasze dłonie (oczy czy uszy) stają się przedłużeniem dokumentacji? Czy to raczej dokumentacja staje się przedłużeniem dłoni? A jeśli tak jest, to jak daleko sięga to przedłużenie? I na ile jest ono wiarygodne?

Ponowne rozważenie tego, co w performansie jest tak kluczowe - momentu bycia "na żywo" - może spowodować konieczność ponownego rozważenia tego, co nazywamy "ludzkim". Biorąc pod uwagę kwestie afektu, gestu i partycypacji, Rebecca Schneider rozważy kilka przykładów z ostatnich 24 tysięcy lat. Przy próbie odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa tzw. moment "na żywo" pojawią się następujące wątki: naskalna sztuka paleolitu, film z połowy XX wieku oraz współczesna sztuka performansu. Na ile tzw. martwi są żywi? I dlaczego tego typu pytania pojawiają się właśnie teraz.

24 kwietnia 2014 17:00
Wykład prof. Rebeki Schneider: Performans i dokumentacja w ramach cyklu wykładów Punkty styku. Performans i współczesność

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pańska 3

wstęp wolny

25 kwietnia 2014 16:00
Seminarium prof. Rebeki Schneider: Neoanimizm i nekropolityka. Moment "na żywo" i dokumentacja w czasach późnego kapitalizmu w ramach cyklu Punkty styku. Performans i współczesność

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pańska 3

wstęp wolny



(-) (-)
Materiał Organiztora
23 kwietnia 2014