Na scenie w Kutnie

Spektakl "Listy do Skręcipitki", którego premiera miała miejsce w Warszawie w czasie święta Saskiej Kępy zgromadził rekordową widownię.

Na salę teatralną Klubu Kultury Saska Kępa, obliczoną została na 150 miejsc siedzących weszło 200 osób. Trzeba było dostawiać krzesła. Widzowie siadali też na podłodze. Pierwszy raz w historii Klubu Kultury Saska Kępa ktoś z chętnych nie został wpuszczony na salę. Zdecydowały o tym po prostu względy bezpieczeństwa.

Teraz spektakl przyjedzie do Kutna. 30 czerwca zostanie wystawiony w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie; ul. Teatralna 1, 99-300 Kutno
Cena biletu: 20 zł. Szczegóły: http://www.ctmtkutno.com/

Oficjalny zwiastun spektaklu do obejrzenia http://www.youtube.com/watch?v=xPPmfOojKo0

Tytuł „Listy do Skręcipitki" został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego (1884-1922) do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej (1884-1969) pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki niezwykłemu talentowi literackiemu ich autora. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.
Więcej szczegółów na oficjalnej stronie projektu: http://listydoskrecipitki.blog.pl
Projekt objęty mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika.
Patronat medialny objęły: TVP Warszawa, RMF Classic, Miesięcznik Stolica oraz portal Stacjakultura.pl



Małgorzata Karolina Piekarska
Informacja nadesłana
11 czerwca 2013