Na wniosek Opery na Zamku
Z radością informujemy, że Rada Miasta Szczecina na wniosek Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie i rodziny Jacka Nieżychowskiego – założyciela pierwszego po II wojnie światowej teatru muzycznego w Szczecinie i regionie – po jednomyślnej rekomendacji Komisji ds. Kultury i Promocji Rady Miasta ustanowiła rok 2024 w Szczecinie Rokiem Jacka Nieżychowskiego.Już 27 stycznia 2024 roku w Operze na Zamku rozpoczynamy obchody. Odbędzie się między innymi premiera specjalnego koncertu pamięci artysty. Ustanowienie 2024 roku Rokiem Jacka Nieżychowskiego pozwoli bliżej przedstawić mieszkańcom Szczecina jego postać, a także zorganizować wiele imprez artystycznych przypominających bogatą działalność człowieka-intelektualisty, człowieka-orkiestry, człowieka-zapaleńca, człowieka-lidera, który wszystko zamieniał w sukces. Bez niego Szczecin byłby dużo uboższy w ważnych dziedzinach dla wszechstronnego rozwoju: kultury i sztuki. To on wytyczył drogę swoim następcom od prowincjonalnego garnizonowego miasta do prężnej, europejskiej metropolii.
29 stycznia 2024 roku pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej obchodziłby 100-lecie urodzin. Ze względu na jego ogromne zasługi dla Szczecina Opera na Zamku w Szczecinie wraz z rodziną zmarłego artysty zwróciła się do Rady Miasta z prośbą o poparcie inicjatywy ustanowienia 2024 roku rokiem Jacka Nieżychowskiego.
Artysta związał się ze Szczecinem już w 1947 roku. Był aktorem, śpiewakiem operetkowym, artystą kabaretowym, dziennikarzem i organizatorem życia kulturalnego naszego miasta. W 1956 roku doprowadził do utworzenia w powojennym Szczecinie Operetki Szczecińskiej Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego. Gdyby nie jego pasja, wytrwałość, miłość do teatru i wpływy w świecie kultury Szczecin długo byłby czarną plamą na operetkowej, a więc i operowej mapie Polski. Jacek Nieżychowski był pierwszym dyrektorem i kierownikiem artystycznym Operetki. Do współpracy zaprosił m.in. Wandę Polańską, Irenę Brodzińską i Edmunda Waydę, którzy wkrótce stali się niekwestionowanymi gwiazdami szczecińskiej sceny, ulubieńcami publiczności i rozsławiali miasto w całym kraju. Na potrzeby Operetki Jacek Nieżychowski uzyskał i zaadaptował lokal po dawnej sali gimnastycznej Milicji Obywatelskiej przy ul. Potulickiej.
W roku 1960 Jacek Nieżychowski został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Estrada" w Szczecinie przy Al. Wojska Polskiego 64. W latach 1962-63 stworzył Festiwal Młodych Talentów, który dokonał pokoleniowej zmiany w polskiej muzyce rozrywkowej. Próby i finały Festiwali odbywały się na kortach Szczecińskiego Klubu Tenisowego (w latach pięćdziesiątych był również wieloletnim Prezesem Okręgowego Związku Tenisa) oraz w Teatrze Letnim w Parku Kasprowicza.
Artysta odkrył i wypromował znane później całej Polsce i nie tylko talenty takie jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Wojciech Korda, Wojciech Gąsowski, Krzysztof Klenczon, Zdzisława Sośnicka, Halina Frąckowiak.
W 1968 roku na terenie kortów prowadził kawiarnię artystyczną „Tenisowa". W latach siedemdziesiątych zasłynął z występów estradowych m.in. z zespołem „Silna Grupa Pod Wezwaniem", z którą zdobył nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jacek Nieżychowski występował również w filmach i serialach, między innymi w telewizyjnej „Lalce", „Polskich drogach", „Kochajmy Syrenki", „Milion za Laurę" czy „Przygodach Dobrego Wojaka Szwejka".
W 1998 roku Jacek Nieżychowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w grudniu 2000 roku został uhonorowany medalem za zasługi dla Miasta Szczecina, w 2002 roku otrzymał Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Szczecina, a w 2003 roku – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku powstał film dokumentalny TVP Szczecin obrazujący życie i karierę Jacka Nieżychowskiego pt. „Pan Jerzy Jacek Nieżychowski Graf von Habe Nichts".
Ten niezwykły człowiek wielu talentów, pełen miłości do kultury i sztuki, zmarł 23 maja 2009 roku w Świnoujściu. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
14 grudnia 2023