Na żywo z Teatru Bolszoj

Bogactwo scenografii, kostiumów, ponad stuosobowy zespół tancerzy i popisy baletowe na najwyższym poziomie. "Śpiąca królewna" to widowisko godne carskiego dworu, dla którego została stworzona - 22 stycznia na żywo w polskich kinach w doborowej obsadzie solistów.

Choć tematem Śpiącej królewny zajęli się również słynni bracia Grimm, treść baletu Piotra Czajkowskiego, Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego zaczerpnięta została ze znanej bajki Charles'a Perraulta (pochodzącej ze zbioru "Bajki Babci Gąski", 1697). Wykorzystano jednak tylko część pierwszą bajki - od chrzcin do wesela królewny, pomijając dalsze jej losy, krótką zaś wzmiankę o przyczynie długoletniego snu twórcy baletu rozbudowali do całego aktu, posiadającego zresztą najsilniejsze napięcie dramatyczne. Postać Wróżki Bzu pochodzi z innej bajki Perraulta i spełnia w balecie funkcję spiritus movens całej akcji. Autorzy libretta wzorowali się przy tym na pierwszej wersji baletowej "Śpiącej królewny", którą wystawiono w 1829 roku w Paryżu (libretto: E. Scribe, muzyka: F. Hérold, choreografia: J. Aumer). W przeciwieństwie jednak do autorów tamtego widowiska, które miało charakter farsy, Wsiewołożski i Petipa stworzyli uroczą baśń poetycką o szeroko rozbudowanej fantastyce.

Muzyka, napisana ściśle według wskazówek i planu choreograficznego Petipy, ilustruje dokładnie przebieg akcji. Wykorzystując doświadczenie nabyte przy pracy nad "Jeziorem łabędzim", Czajkowski napisał "Śpiącą królewnę" z doskonałą znajomością praw teatru baletowego i zgodnie z ówczesną jego konwencją. Balet "Śpiąca królewna" zajmuje trwałe miejsce w światowym repertuarze klasycznym. Jego powodzenie ugruntowały przede wszystkim walory choreograficzne, dające wiele okazji do popisów solowych w zręcznie skonstruowanych wariacjach i pas de deux, toteż oryginalna wersja Petipy respektowana jest dziś na ogół w całości. Na Zachodzie spopularyzował ją Nikołaj Siergiejew, przygotowując "Śpiącą królewnę" dla dwóch znanych zespołów: Baletów Rosyjskich Diagilewa (Londyn, 1921) i Vic-Wells Ballet (Londyn, 1939). Do tradycji weszło obsadzanie roli złej wróżki Carabosse przez mężczyznę, zgodnie z zasadą, że okrutnych i złych postaci w balecie klasycznym nie może odtwarzać balerina.

W 1963 roku moskiewski Teatr Bolszoj zaprezentował "Śpiącą królewnę" w wersji Jurija Grigorowicza (jednego z czołowych choreografów Bolszoj i baletmistrza zespołu, twórcy m.in. granego obecnie "Spartakusa" i "Złotego Wieku"), która to wersja także oparta jest na choreografii Petipy. Grigorowicz w 2011 zrewidował swój spektakl: zmienił scenografię i kostiumy, a akcję przeniósł na XIX-wieczny dwór imperialnej Rosji. Spektakl ten został zarejestrowany z udziałem publiczności już dwa dni po premierze i pokazany w kilkuset kinach na całym świecie. Teraz powraca w bezpośredniej transmisji HD LIVE i w nowej obsadzie wykonawców.

Rozpowszechnianiem spektakli teatralnych z cyklu "Bolshoi Ballet Live" na terenie Polski zajmuje się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. Rocznie firma w samej tylko Polsce sprzedaje ponad 100.000 biletów.

***

Gdzie oglądać:

Na żywo:

Bydgoszcz Multikino

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

Gdańsk Multikino

Gdynia Multikino

Gliwice kino Amok

Katowice Kino Rialto

Konin Kino Oskard

Kraków Multikino

Limanowa Limanowski Dom Kultury kino Klaps

Lublin Multikino

Olsztyn Multikino

Poznań Multikino Malta

Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum

Rzeszów kino Zorza

Szczecin Multikino

Warszawa (1) Kino Praha

Warszawa (2) Multikino Złote Tarasy

Włoszczowa kino Muza

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Zabrze Multikino

Retransmisje:

9 marca Dębica kino Kosmos

12 marca Łódź Łódzki Dom Kultury kino Szpulka

19 marca

Łuków kino Łuków

Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury - Nasze Kino

26 marca Ostrów Wielkopolski kino Komeda

9 kwietnia Wadowice kino Centrum



(-) (-)
Materiał organizatora
11 stycznia 2017