Nadchodzi FETA

Ponad 20 grup teatralnych, m.in. z Polski, Rosji, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii zaprezentuje się na jubileuszowej, XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku. Odbywający się w baśniowej scenerii Starego Przedmieścia Festiwal, po raz kolejny zaczaruje widzów i wciągnie ich w kolorowy świat z pogranicza jawy i snu

Repertuar jubileuszowej FETY został tak skonstruowany, aby porywał widza-przechodnia swoją widowiskowością i rozmachem. Jedną z głównych gwiazd festiwalu będzie francuska grupa Ilotopie, która po raz pierwszy w Polsce pokaże swoje słynne i pełne rozmachu wodne widowisko „Water fools”. Przeznaczone dla kilkutysięcznej widowni surrealistyczne widowisko, przepełnione inspiracjami zaczerpniętymi z Alicji w Krainie Czarów oraz z obrazów Salvadora Dalego i Hieronima Boscha, zaskoczy widzów „jeżdżącym” po wodzie samochodem, czy też pływającym ponadwymiarowym łożem. Całości będzie okraszona dużą ilością sztucznych i prawdziwych ogni oraz muzyką skomponowana przez Phila Spectora.

Wśród licznych atrakcji tegorocznej FETY znajdziemy również krwawą opowieść o Odyseuszu w wykonaniu jednego z najlepszych teatrów plenerowych, niemieckiego Titanicka, który słynie ze spektakularnych efektów wizualnych. Podczas FETY grupa zaprezentuje swoją najnowszą produkcję, przedstawienie oparte na motywach Odysei Homera. Zamiast Odyseusza zobaczymy jednak współczesnego reżysera, który Odyseję chce wystawić, zmagając się wytrwale z przeciwieństwami losu niemniejszymi niż te, które na swej drodze napotykał antyczny bohater.
Zupełnie odmienne w swej poetyce, ale równie wyraziste będzie przedstawienie „A+, Cosas que nunca te conté”, które zaprezentuje kataloński teatr tańca – Senza Tempo. To pełna emocji opowieść o nomadach XXI wieku, o ziemi niczyjej i miejscach-niemiejscach.

Równie kameralny będzie spektakl „Attache”, który zaprezentuje szwajcarska grupa Loutop. Mimo prostych środków wyrazu, widzom FETY zapewne na długo w pamięci pozostanie propozycja Szwajcarów. Poetyckie, nieco mroczne „Attache”, opowiada o poszukiwaniu drugiego człowieka i procesie przywiązywania się do niego. Minimalistyczne przedstawienie, skąpane w szarościach i beżach to doskonale wyważona fuzja tańca, muzyki i cyrku.

Większość spektakli została przygotowana jako propozycja kulturalna dla całych rodzin. Widzów najmłodszych z pewnością zachwyci podniebny taniec aniołów w muzyczno-operowej oprawie, który zaprezentuje belgijski teatr Tol w spektaklu Corazon de Angeles. To opowieść o weselu, na którym gośćmi będą widzowie. Najważniejszymi postaciami będą jednak anioły, które mają przynieść szczęście pannie młodej.

Najmłodszych zainteresuje również niezwykle kunsztowne przedstawienie rosyjskiego teatru Wędrujące Lalki Pana Pezo. Spektakl lalkowy „Mignone” to opowieść o stracie i odnajdywaniu, o duszy i muzyce, o szczęściu i samotności. Główną bohaterką jest dziewczynka, która mieszka w pełnej dziecięcych wspomnień szafce. Próbując odnaleźć siebie, dowiedzieć się kim jest, Mignone stale zmienia buty – od trzewików na wysokich obcasach po glany. Dopiero na koniec tych eksperymentów, boso, może stać się sobą i stanąć pewnie na własnych nogach. Mignone uświadamia sobie, że tylko prawdziwe więzi mogą przynieść jej to, czego tak bardzo pragnie – miłośc rodziny. Burzy więc swój dotychczasowy dom-szafkę, i siada do stołu z braćmi, siostrami, babcią, tatą i mamą. 

FETA w charakterystyczny sposób łączy poetykę teatru z życiem codziennym ulic i otwartych przestrzeni. Wyjątkowe scenerie przyciągają uwagę i sprawiają, że widzowie angażują się w oglądane spektakle, zarówno w małe, intymne formy, jak i wielkie plenerowe produkcje. Festiwal zaskarbił sobie sympatię mieszkańców Starego Przedmieścia, którzy nieraz sami stają się aktorami, a ich mieszkania są wykorzystywane w spektaklach. FETA to prawdziwe święto całej dzielnicy. 

Naturalną scenografię dla zaproszonych spektakli stanowią stare bastiony otoczone Opływem Motławy. Z racji na nietypowy krajobraz, wiele z przedstawień zostaje specjalnie przygotowanych na FETĘ, a te spośród produkcji, które były pokazywane już wcześniej, są specjalnie adaptowane na potrzeby Festiwalu.

„W tym roku nie tylko malowniczość tego terenu zdecydowała o zorganizowaniu Festiwalu na Starym Przedmieściu – najbardziej oczekiwany spektakl jubileuszowej edycji, „Water fools” francuskiej grupy Ilotopie, odbywa się na wodzie. Opływ Motławy nadaje się do tego celu idealnie.” – mówi Elwira Twardowska, organizatorka Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych FETA. 

FETA - jeden z największych festiwali teatralnych w Polsce, odbył się po raz pierwszy w 1997 roku, jako jednorazowe przedsięwzięcie, towarzyszące jubileuszowym obchodom tysiąclecia Gdańska. Na 7 dni miasto zmieniło się nie do poznania – jego ulice zagarnęło kilkadziesiąt teatrów z całego świata. Artyści uliczni zauroczyli mieszkańców Gdańska do tego stopnia, że ci zapragnęli aby kolorowe grupy teatralne odwiedzały ich co roku. W lipcu stanie się to już po raz piętnasty. 

Podczas czternastu dotychczasowych edycji Festiwalu wystąpiło blisko 300 teatrów z całego świata. Pokazywały one zarówno kameralne przedstawienia, jak też monumentalne, widowiskowe produkcje. O randze Festiwalu świadczy nie tylko uznanie widzów, krajowych i zagranicznych mediów, ale również samych artystów – w plebiscycie francuskich teatrów FETA znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych festiwali tego typu na świecie.



(-)
Materiały Organizatorów
9 lipca 2011