Nadchodzi święto wielokulturowości

Dzięki Podlaskiej Oktawie Kultur i Kongresowi Esperanto Białystok stanie się kulturalną stolicą Polski - zapewniał na konferencji prasowej Jarosław Dworzański, marszałek województwa, który wsparł imprezę muzyczną kwotą pół miliona złotych.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" to przedsięwzięcie i realizacja marzeń Andrzeja Dyrdała, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. W ubiegłym roku festiwal miał swoją pierwszą, cieszącą się powodzeniem edycję, teraz odbędzie się po raz drugi.

W Białymstoku i okolicach - bo Oktawa odwiedzi również 20 innych miejsc w Polsce - pojawi się ponad 30-tka zespołów z całego świata. Artyści przyjadą z różnych miejsc naszego kraju oraz z Izraela, Macedonii, Białorusi, Rosji, Baszkirii, Litwy, Ukrainy, USA. Będzie można posłuchać muzyki poważnej (m.in. podlascy filharmonicy wykonają czwartą część IX Symfonii d-moll L. van Beethovena z tekstem w języku esperanto), folku (lubelska Orkiestra Św. Mikołaja czy białoruski Pałac), czystego folkloru (m.in. ukraiński Sławutycz, Enże z Baszkirii, Buczim z Macedonii) czy w końcu zobaczyć doskonałe spektakle teatralno-muzyczne (w tym warszawski teatr Studio, który przywiezie "Drewnianego człowieka", rzecz o życiu w symbiozie z naturą). Co ważne, festiwal w odróżnieniu od pierwszej edycji będzie bezpłatny dla wszystkich słuchaczy (na imprezy w instytucjach miejskich, takich jak np. Teatr Dramatyczny wejść będzie można dzięki wejściówkom udostępnianym przez WOAK). Wyjdzie też w plener, a na tym właśnie zależało białostockiemu magistratowi, który wsparł imprezę.

- Koncerty na placu miejskim przy Ratuszu to jest coś, na czym nam szczególnie zależało. W okresie letnim, kiedy placówki kultury działają trochę mniej intensywnie, organizacja plenerowych koncertów jest niezwykle istotna z punktu widzenia mieszkańców - mówiła Anna Pieciul z białostockiego urzędu miejskiego.

Chęć uczestnictwa w tegorocznym festiwalu zgłosiła aż 70-tka zespołów, a pytania o możliwość wystąpienia padły nawet ze strony zespołów arabskich. Czym więc kierowali się organizatorzy przy ostatecznym wyborze?

- Zasadą była wielokulturowość i otwarta formuła. Umożliwienie zespołom pokazania swojego dorobku - opowiadał Zygmunt Ciesielski, etnograf, przewodniczący międzynarodowej rady artystycznej festiwalu.

Podlaska Oktawa Kultur potrwa na Podlasiu w dniach 22 - 28 lipca. Pełen program festiwalu i informacje o zespołach można znaleźć na stronie www.woak.bialystok.pl/oktawa.



Aneta Dzienis
Gazeta Wyborcza Białystok
16 lipca 2009