Najpiękniejsze głosy w Operze Nova w Bydgoszczy

Do Jury zaproszeni zostali wybitni polscy śpiewacy, artyści słynni i cenieni na arenie międzynarodowej: Ewa Podleś, Stefania Toczyska, Andrzej Dobber, Mariusz Kwiecień, Rafał Siwek. W III etapie Konkursu zasiądą również dyrektorzy artystyczni wszystkich teatrów operowych i muzycznych w Polsce.

Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne - 6 nagród głównych (po trzy w dwóch kategoriach - żeńskiej i męskiej) oraz wyróżnienia. Ponadto zaproszeni do III etapu dyrektorzy ufundują nagrody w postaci udziału w spektaklach operowych. Program Konkursu promuje polską literaturę muzyczną ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Stanisława Moniuszki, patrona roku 2019.

Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, przy współudziale Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Opery Nova w Bydgoszczy. Dyrektorem Biura Konkursu jest Marek Czekała, wiceprezes Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego. Na sekretarza Jury desygnowany został wiceprezes Stowarzyszenia, tenor, ceniony śpiewak operowy, jeden z ostatnich przyjaciół mistrza Bogdana Paprockiego, Sylwester Kostecki.

Do konkursu zgłosiła się rekordowa ilość kandydatów, bo aż 71. W dniu 5 listopada wyłoniono spośród nich drogą losowania uczestnika oznaczonego numerem 25, który to jako pierwszy zainauguruje konkurs. A jest nim Łukasz Klimczak, baryton, który zaprezentuje się w Turze I, w dniu 12 listopada br. o godzinie 10:00. Warto dodać, że w roku 2019 zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w pierwszym polskim wystawieniu opery „Billy Budda" Benjamina Brittena. Zaraz po nim wystąpi Bartłomiej Kłos – bas-baryton z Opery Nova w Bydgoszczy. Obok niego, z Opery Nova w Bydgoszczy, wystąpi także Julia Pruszak - sopran, Janusz Żak – bas-baryton, Sławomir Kowalewski - baryton, Szymon Rona - tenor, Krzysztof Zimny – tenor oraz Łukasz Jakubczak - bas-baryton. A spośród artystów współpracujących z Operą Nova zaprezentuje się m.in. Łukasz Załęski-tenor oraz Arkadiusz Anyszka – baryton.

Repertuar proponowany uczestnikom, w każdej kategorii głosów, jest bardzo obszerny. Obejmuje pozycje z bieżącego repertuaru Opery Nova, a także ze światowej literatury operowej, prezentowane dawniej i współcześnie. Same przesłuchania potrwają od 12 do 16 listopada br. Natomiast 17 listopada, w niedzielę, o godz. 18:00 w gmachu Opery Nova odbędzie się Koncert Laureatów. Ich występom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Nova prowadzona przez Macieja Figasa i Piotra Wajraka.

Wieczór prowadzić będzie red. Aleksander Laskowski. Trzeba przyznać, że takiej gali wokalnej dawno w Operze Nova nie było!

Warto tu przypomnieć, że Bogdan Paprocki (1919-2010), nazywany tenorem wszech czasów, zwany też „śpiewakiem narodowym", artysta o ogromnym dorobku scenicznym i niekwestionowany autorytet wokalny jest patronem I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego.

Bydgoska Opera, w której historii i pamięci melomanów gościnne występy Bogdana Paprockiego trwale się zapisały, dziś przyczynia się do upamiętniania postaci i wyjątkowego dorobku artystycznego jednego z największych śpiewaków w dziejach polskiej wokalistyki, współorganizując Konkurs i zapraszając w muzyczne szranki młodych wokalistów.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami tego wyjątkowego konkursu, Organizatorzy zapraszają na specjalnie utworzoną stronę internetową http://www.paprocki.org/. Tutaj można poznać listę repertuarową dla sopranów, mezzosopranów, tenorów, barytonów, bas-barytonów i basów. A także poznać znakomite grono pianistów-akompaniatorów, którzy będą towarzyszyć kandydatom.

Słowem, tydzień po premierze baletu komicznego „Coppellia" Leo Delibesa, w choreografii Jacka Tyskiego, w Operze Nova usłyszeć będzie można czołówkę najpiękniejszych polskich głosów, żeńskich i męskich. A zatem – Bydgoszcz zaprasza wszystkich melomanów!



Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
7 listopada 2019
Portrety
Bogdan Paprocki