Najścislejsza ojczyzna

"Najściślejszą ojczyzną" może być miejsce na ziemi, ale też przynależność narodowa, religijna, tożsamość kulturowa, wspólnota wartości, język.

Próba dookreślenia własnej "najściślejszej ojczyzny" może być próbą poszukiwania korzeni, identyfikacji na wielu poziomach - geograficznym, społecznym, obyczajowym, kulturowym, narodowym, historycznym. Poczucie posiadania "najściślejszej ojczyzny" może dawać silę, pewność siebie, budować samoświadomość człowieka.

Poszukiwana czy odnaleziona - rozumiana na wiele sposobów "najściślejsza ojczyzna" jest nieustającym źródłem inspiracji artystycznych. Rozmawiać o tym zgodzili się Joanna Bator i Paweł Pawlikowski.

W Roku królika, najnowszej książce laureatki nagrody Nike (ukaże się w grudniu), miejscem akcji nie pierwszy raz jest miasteczko na Dolnym Śląsku, rodzinnej krainie Joanny Bator, której tajemnice wraz z autorką odkrywa kolejna bohaterka jej powieści.

Paweł Pawlikowski nazywany jest brytyjskim reżyserem polskiego pochodzenia. W filmach laureata Oscara istotna jest szeroko pojęta tożsamość postaci - widać to w wielu obrazach, od dokumentu Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem, przez Lato miłości, po najsłynniejszą Idę. Jak kwestie związane z osobistym rozumieniem "najściślejszej ojczyzny" wpłynęły na jego twórczość?

Poprzednimi gośćmi projektu Evviva l'arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska, Bartosz Konopka i Wojciech Tochman; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, Jan Englert.

11 grudnia 2016, niedziela, godz. 19.00, Scena im. Jana Kreczmara, Akademia Teatralna ul. Miodowa 22/24, prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny



Natalia Adaszyńska
Materiał organizatora
3 grudnia 2016