Narodowy dla Horzycy

Teatr Narodowy z okazji przypadającej właśnie 2 marca 50. rocznicy śmierci Wilama Horzycy wydał książkę, otwiera wystawę i zaprasza na dyskusję poświęconą jednej z najważniejszych postaci polskiego teatru

Wystawa nosi tytuł "Wilam Horzyca. Ku teatrowi monumentalnemu", a otwarta zostanie dziś o godz. 17 w Teatrze Narodowym - foyer na III piętrze, wejście jak do Sali Bogusławskiego. Zaraz po wernisażu o godz. 18 na Scenie Studio (wejście od ul. Wierzbowej) odbędzie się panel "Wygrał czy przegrał? Pięćdziesięciolecie śmierci Wilama Horzycy" poświęcony artyście z udziałem: Lidii Kuchtówny, Łucji Kossakowskiej, Zbigniewa Osińskiego i Jerzego Pomianowskiego. Spotkanie poprowadzi Wojciech Dudzik, redaktor wydanej właśnie książki "Wilam Horzyca. Ostatnia dyrekcja" i autor scenariusza wystawy.

Wilam Horzyca (1889-1959) - wybitny inscenizator, reżyser, współtwórca i propagator stylu zwanego polskim teatrem monumentalnym - z Teatrem Narodowym związany był trzykrotnie: w latach 1937-39, 1951-52 oraz 1957-59, jako jego dyrektor. Reżyserował tu m.in.: "Fedrę" Racine\'a (1957 r.), "Wyzwolenie" Wyspiańskiego (1958 r.) oraz "Za kulisami" Norwida (1959 r.). Premiera tego ostatniego przedstawienia odbyła się kilka dni po jego śmierci.



dow
Gazeta Wyborcza Stołeczna
2 marca 2009
Portrety
Wilam Horzyca