Nastio Mosquito kuratorem Malta Festival

Performer Nastio Mosquito jest kuratorem tegorocznej edycji Malta Festival w Poznaniu, który potrwa od 21 do 30 czerwca. Festiwal odbędzie się pod hasłem "Armia jednostki" - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Malta - Festival Michał Merczyński.

Dyrektor festiwalu Michał Merczyński poinformował, że "punktem wyjścia do tegorocznego idiomu czyli tematu przewodniego, było robocze hasło wojna i pokój".

Merczyński poinformował, że co roku jest wybierany kurator, "który proponuje najważniejszy program festiwalu". Tegorocznym kuratorem festiwalu będzie performer, artysta audiowizualny Nastio Mosquito. Merczyński powiedział, że "Mosquito (na zdjęciu) zaprosi na festiwal swoją "Armię jednostki" - artystów z różnych stron świata, którzy w większości będą pokazywali rzeczy prototypowe".

Nastio Mosquito powiedział, że zaprosił artystów, "którzy toczą wojny w swoich własnych sprawach". "Miałem zatem możliwość pokazania różnych pomysłów na życie, sposobów życie" - dodał.

Inauguracja festiwalu odbędzie 21 czerwca na pl. Wolności spektaklem plenerowym, który - jak mówił Merczyński - "częściowo był wystawiany w Poznaniu w 1993 r.". Spektakl "Divas" to kolorowa parada z ewolucjami w powietrzu poprowadzona przez francuski zespół Transe Express połączona z widowiskiem koncertowym.

Podczas festiwalu odbędzie się premiera sztuki "Hańba" w reżyserii Macieja Podstawnego, na podstawie powieści Johna Maxwella Coetzee. Spektakl to koprodukcja Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premiera odbędzie się w Poznaniu, następnie przedstawienie będzie w repertuarze kieleckiego teatru.

Maciej Podstawny w wideo prezentowanym podczas konferencji prasowej ocenił, że "Hańba" opowiada o świecie po apokalipsie, po jakimś upadku, upadku kraju, instytucji, cywilizacji, kultury. Reżyser powiedział, że fascynuje go "czas przejścia, kiedy upadł jeden kraj, a drugi jeszcze się nie zbudował i upadł sposób współżycia, a jeszcze nie buduje się nowy". Mówił, że Coetzee w swojej powieści "najpierw wprowadza konflikt między mężczyznami a kobietami, potem pokazuje wielką wojnę i niesprawiedliwość w relacji ludzie-zwierzęta. Dopiero później uderza w nas to co jest tematem tej książki tzn. konflikt między ludźmi - wyjaśnił.

Programerka festiwalu Kasia Tórz poinformowała, że zaplanowano też "happening audiowizualny Waginokracja, który jest efektem akcji zbierania materiałów audiowizualnych dokumentujących ludzki poród". W ocenie Tórz "jest to niezwykły projekt, bo jest to audiowizualny streaming, który wydarzy się tylko raz". Jej zdaniem "jest to manifest idiomu czyli afirmacja życia i potencjału życia, który każdy z nas kiedy przychodzi na świat".

Tórz zachęciła również do udziału w happeningu performerki Priscili Rezende, "która będzie przez kilka godzin działać w centralnym punkcie Poznania i zachęci czy sprowokuje przez parę godzin uporczywego performowania do zabrania stanowiska". - Moje ciało będzie spontanicznie dostępne, aby odzwierciedlić publiczności, jakie ciała akceptujemy, a jakie nie - pisze o swoim performersie Rezende.

"Kultura wojny w czasie pokoju" to temat tegorocznego forum festiwalowego. Odbędą się spotkania z gośćmi m.in. z Janiną Ochojską, z korespondentami wojennymi Wojciechem Jagielskim, Piotrem Andrusieczko, Marią Wiernikowską.

29 czerwca odbędzie się koncert finałowy pt. "Operetta! Żyjesz w Matrixie" - będzie to połączenie muzyki operetkowo-musicalowej z piosenkami ABBY, Maanamu, Portishead. Wystąpią m.in. Mateusz Holak, donGURALesko i Justyna Szafran.



Olga Łozińska
Kurier PAP
22 maja 2019
Portrety
Nástio Mosquito