Niech gra tylko muzyka polska

Ivo Pogorelić, słynny brytyjski zespół wokalny The Tallis Scholars oraz "Król Roger" według Trelińskiego - dziś w Krakowie rozpoczyna się V Festiwal Muzyki Polskiej

Jego ideą jest promocja muzyki polskiej, dlatego w programie znajdują się wyłącznie dzieła naszych rodzimych twórców w interpretacjach znakomitych artystów - nie tylko polskich, ale też zagranicznych. Organizatorzy imprezy - Stowarzyszenie Muzyki Polskiej oraz Polskie Radio - wierzą bowiem, że w ten sposób nasza muzyka na stałe trafi do ich repertuaru, aby w przyszłości zabrzmieć w salach koncertowych całego świata.

Festiwal zainauguruje jedna z najsłynniejszych polskich inscenizacji operowych ostatnich lat - "Król Roger" Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego - której premiera odbyła się w Operze Wrocławskiej w 2007 roku. Partię tytułową zaśpiewa wybitny polski baryton Andrzej Dobber, a towarzyszyć mu będzie zespół Opery Wrocławskiej pod batutą Tomasza Szredera.

W ramach imprezy wystąpi także ceniona grupa wokalna The Tallis Scholars z Wielkiej Brytanii (12 listopada). W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu artyści wykonają przygotowany specjalnie na zamówienie FMP program muzyki polskiego renesansu i baroku.

Festiwal jeszcze się nie zaczął, a już budzi kontrowersje. Chodzi o zaproszenie chorwackiego pianisty Ivo Pogorelicia, wielkiego przegranego Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku, którego niedawny występ w Warszawie wzbudził niesmak i oburzenie melomanów. Pogorelić wystąpi w Filharmonii Krakowskiej 13 listopada i wykona Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Bohaterem koncertu finałowego (15 listopada) będzie natomiast Krzysztof Penderecki, który osobiście zadyryguje swym monumentalnym dziełem "Siedem bram Jerozolimy". Tego samego wieczoru odbędzie się również koncert z okazji jubileuszu 80. urodzin Bogusława Schaeffera. W programie jego "Msza elektroniczna".

Podczas trwającego cały tydzień festiwalu zabrzmi ponadto muzyka Józefa Elsnera, Stanisława Moniuszki, Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego, Eugeniusza Knapika, Andrzeja Panufnika i Henryka Warsa.

Szczegóły na www.fmp.org.pl



Tomasz Handzlik
Gazeta Wyborcza
9 listopada 2009