Niezapomniane wieczory w Operze Śląskiej

Na ten najbliższy Opera Śląska zaprasza już 5 stycznia (w sobotę) o godz. 18.00, kiedy to na bytomskiej scenie zaprezentowana zostanie opera Giacoma Pucciniego „Tosca”.

Prapremiera „Tosci" odbyła się 14 stycznia 1900 roku w Teatro Constanzi w Rzymie, i choć początkowo nie została przyjęta z entuzjazmem przez krytyków i publiczność, dziś uznaje się ją za jedną z najpopularniejszych oper świata, a jej tytułową bohaterkę zalicza do kanonu największych heroin operowych. Opera Pucciniego powstała na kanwie sztuki teatralnej Victoriena Sardou „La Tosca". Zauroczony kreacją aktorską odtwórczyni tytułowej partii – wielkiej aktorki Sary Bernhardt – kompozytor zaczął myśleć o sztuce Sardou jako o libretcie operowym. Mistrzowskie połączenie melodramatu, sensacji i erotyzmu zinterpretował Puccini „językiem" muzyki w ciągu trzech lat. Dzieło ukończył w roku 1899. Dziś operowa historia miłości śpiewaczki Tosci i malarza Cavaradossiego uznawana jest za jedno ze sztandarowych dzieł werystycznych. Do najbardziej znanych fragmentów opery należą: aria Maria z I aktu „Recondita armonia", aria Tosci z II aktu „Vissi d'arte" oraz aria Cavaradossiego z III aktu – „E lucevan le stelle". Akcja „Tosci" rozgrywa się w Rzymie 17 czerwca 1800 r. i obejmuje 24 godziny. Pełne napięcia sceny rozwijają akcję niczym w tragedii antycznej, aż po tragiczny finał.
Śpiewaczka Floria Tosca kocha malarza Maria Cavaradossiego, na drodze do ich uczucia staje jednak prefekt policji rzymskiej – baron Scarpia...
Za udzielenie pomocy zbiegłemu więźniowi politycznemu Cavaradossi zostaje schwytany i skazany na śmierć. Ceną za jego życie ma być ukochana malarza, Tosca. Śpiewaczka zabija barona Scarpię, lecz zemsta szefa policji dosięga kochanków nawet po jego śmierci...

Spektakl będzie można zobaczyć także 25.01.br.

ceny biletów – ulgowe: 35, 45, 55 zł; normalne: 40, 50, 60 zł

***

11 i 12 stycznia (w piątek i sobotę) o godz. 18.00  zapraszamy na intrygujące spotkania z Upiorem – urzekający piękną muzyką i ponadczasową historią miłosną spektakl „Phantom" – musical Maury'ego Yestona, powstały na kanwie powieści Gastona Leroux – „Upiór w Operze". Eryk, człowiek-upiór, urodził się i wychował w katakumbach Opery Paryskiej. Nikt nie zna jego twarzy i choć pod maską kryje się drastyczna prawda o jego wyglądzie, w swoim sercu ma głęboką potrzebę piękna oraz zakorzenioną miłość do muzyki. Ideałem dlań jest jego uczennica, piękna chórzystka – Christine... Komplikacje pojawiają się, gdy Gérard Carrière – chroniący Eryka dyrektor – traci stanowisko szefa Opery. Nowy zarządca teatru wraz z operową divą – Carlottą, dokonują dużych zmian artystycznych. Upiór cierpi, a ukojenie w bólu przynosi mu jedynie niezwykły głos Christine, w której Eryk jest bezpamiętnie zakochany. Upiór wymusza na dyrekcji zmianę w obsadzie premiery. Obdarzona krewkim temperamentem Carlotta porzuca spektakl w samym środku próby, a na jej miejscu staje młodziutka Christine. Jej porywający występ podczas premiery urzeka zarówno publiczność, jak i Upiora, który postanawia uczynić z nastoletniej protegowanej nową gwiazdę opery. Młoda sopranistka może liczyć również na wpływy i uczucie majętnego patrona teatru, hrabiego Philippa de Chandon. Choć Christine czuje podziw dla swego opiekuna – Upiora, nie potrafi się oprzeć urokowi Philippa. Podążając za głosem swego serca dokonuje więc wyboru, co wzbudza gniew Upiora i prowadzi do kulminacyjnego punktu, w którym szalone namiętności, ognista zazdrość i obsesyjna miłość wiodą bohaterów do punktu, z którego nie ma już odwrotu... To treść słynnej opowieści „Upiór w operze". W 1911 r. wydał ją zainspirowany opowieściami o tajemniczych podziemiach paryskiej opery francuski dziennikarz i autor powieści sensacyjnych – Gaston Leroux. To właśnie na jej kanwie powstał musical „Phantom", którego prapremiera miała miejsce w 1991 r w teatrze w Huston w Texasie. Od tego czasu zrealizowano już ponad 1000 przedstawień na całym świecie. W Operze Śląskiej „Phantom", w reżyserii Daniela Kustosika i pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Knapa, miał swą premierę w lutym 2011 r.

ceny biletów – ulgowe: 35, 45, 55 zł; normalne: 40, 50, 60 zł

***

13 stycznia (niedziela) o godz.18.00 – pragniemy Państwa gorąco zaprosić na wspólne kolędowanie.  Tego wieczoru bowiem na naszej scenie zaprezentowany zostanie nastrojowy koncert Kolęd i Pastorałek w niespotykanych opracowaniach muzycznych. Najpiękniejsze kolędy polskie na chór, pojedyncze głosy, z akompaniamentem lub a capella oraz najpiękniejsze kolędy świata – śpiewane w kilku językach. Podczas koncertu usłyszymy m.in.: „Wśród nocnej ciszy", „Przybieżeli do Betlejem", „Gdy śliczna panna", „Dzisiaj w Betlejem", „Anioł Pasterzom mówił", „Do szopy hej, pasterze", „Adeste fideles", „El Noi de la Mare", „Silent night", "Los Reyes Magos z navidad Nuestra". Inscenizowany koncert w wyjątkowym, świątecznym klimacie opracowała, przygotowała i zrealizowała z zespołem Chóru Opery Śląskiej – Anna Tarnowska.

ceny biletów - ulgowe: 15, 25, 35 zł; normalne: 20, 30, 40 zł



(-)
Materiał Opery
4 stycznia 2013