Nowa Cricoteka prawie gotowa

Nowa siedziba Ośrodka Dokumentacji i Sztuki Tadeusza Kantora wygląda już tak jak na wizualizacjach. Otwarcie zaplanowano we wrześniu.

Nic już nie powinno przeszkodzić w dokończeniu inwestycji rozpoczętej przy ul. Nadwiślańskiej w 2009 roku. Stanisław Pochwała, nadzorujący prace z ramienia Cricoteki, mówi, że główny gmach został już obłożony oryginalną elewacją i roboty są obecnie skoncentrowane w zabytkowym obiekcie starej elektrowni (pod głównym gmachem). W elektrowni wymieniono już dach i stolarkę okienną.

- Perforowana blacha elewacyjna na siedzibie Cricoteki jeszcze przez kilka tygodni będzie patynować - mówi Stanisław Pochwala. - Oznacza to, że jeszcze trochę zmieni się jej kolor pod wpływem warunków atmosferycznych. Patyna to warstwa ochronna i dekoracyjna.

Jak zapowiadają inwestorzy, roboty budowlane mają zakończyć się w maju. Potem futurystyczny budynek będzie wyposażany i ośrodek przeniesie tu swoją siedzibę. We wrześniu można będzie rozpocząć działalność.

Wrześniowy termin otwarcia Cricoteki nie powinien być zagrożony

Inwestycja przy ul. Nadwiślańskiej przebiegała z poważnymi przeszkodami. Ponieważ budowa jest prowadzona na wąskiej działce, tuż obok koryta Wisły, wykonawca (Chemobu-dowa) musiał borykać się z trudnymi warunkami hydrogeologicznymi. Budowę zatrzymała m.in. powódź.

Kolejne problemy związane były ze zmieniającym się projektem i drożejącymi kosztami inwestycji. W ubiegłym roku udało się jednak dojść do porozumienia i dzięki łagodnej zimie prace ruszyły pełną parą.

W nowej Cricotccc, która ma mieć ponad 4 tys. mkw. powierzchni, mieścić się będą: stała ekspozycja dzieł Tadeusza Kantora, wystawy czasowe, sala wielofunkcyjna ze 140 miejscami, sala edukacyjna, archiwum, czytelnia i biblioteka, księgarnia, a na ostatnim piętrze kawiarnia z widokiem na Wisłę. Będzie to połączenie muzeum, galerii, sali teatralnej, przestrzeni edukacyjnej oraz archiwum.

Budowa Cricoteki to koszt ponad 50 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Cricoteka rozpoczęła swoją działalność w 1980 roku w Krakowie jako Ośrodek Teatru Cricot 2. Przez następne 10 lat gromadził materiały dokumentujące twórczość teatralną i plastyczną Tadeusza Kantora.

Po śmierci artysty Ośrodek Teatru Cricot 2 Cricoteka zmienił nazwę na Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Pod tą nazwą funkcjonuje obecnie w kilku miejscach (biura przy ul. Szczepańskiej 2; Archiwum Cricoteki przy ul. Kanoniczej 5; Pokój-Pracownia Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 oraz magazyny zbiorów). Żadne z nich nie pozwala na pełną prezentację twórczości artysty. Konieczne stało się scalenie instytucji w jednym miejscu.

Projekt nowej siedziby autorstwa IQ2 Konsorcjum (Wizja sp. z o.o. - Stanisław Denko, nsMoonStudio Sp. z o.o. - Piotr Nawara, Agnieszka Szultk) wyłoniono w 2006 r. w międzynarodowym konkursie.



Anna Agaciak
Dziennik Polski
28 lutego 2014