Nowe miejsce kulturalne na Pradze

Zaczęło się tworzenie kolejnego kulturalnego miejsca na Pradze-Południe. Dawny Instytut Weterynarii przy ul. Grochowskiej 272 będzie nie tylko siedzibą orkiestry Sinfonia Varsovia, ale też Europejskim Centrum Muzyki. Być może przygarnie również grupy teatralne.

W weekend Sinfonia Varsovia otworzy dla widzów budynek przy ul. Grochowskiej 272. – Chcemy przywitać się z warszawiakami i naszymi najbliższymi sąsiadami w nowej siedzibie oraz uczcić nasze urodziny – mówi dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski. 

Orkiestra obchodziła 25-lecie 27 kwietnia, ale wtedy grała koncerty w Tokio. 

„Vivarium” w 100-letnim gmachu i otaczającym go dwu-hektarowym parku będzie pierwszą imprezą na tym terenie. Przedsmakiem tego, co może dziać się tu w przyszłości, kiedy powstanie prawdziwie interdyscyplinarne centrum kultury. 

Najpierw powitanie... 

Koncerty, instalacje, pokazy filmów, zwiedzanie budynku, otwarta próba Sinfonii i pełny koncert oraz spektakl teatru Montownia „Utwór sentymentalny dla czterech aktorów” – to tylko niektóre z atrakcji, jakie na sobotę i niedzielę przygotowali organizatorzy.

Chcą przyciągnąć warszawiaków do nowego miejsca. Pragną także poznać ich oczekiwania wobec przyszłych jego działań. Lista marzeń dotyczących nowej placówki ma powstać w trakcie instalacji interaktywnej „Twoje miejsce na Pradze”, przygotowanej przez Redbada Klynstrę i grupę Supermarket. 

...potem remont 

Instytut Weterynarii to jeden z cenniejszych zespołów architektonicznych na prawym brzegu miasta. Powstał w 1899 r. Przez lata mieścił się tutaj Wydział Weterynarii SGGW. Stołeczny samorząd wykupił go za 15,6 mln zł i w marcu ostatecznie przejął obiekt. 

– Wkrótce przedstawimy i dokładną koncepcję zagospodarowania terenu, i pomysły na to, co się będzie na nim działo. Nie będzie to miejsce tylko dla Sinfonii Varsovii, ale i Europejskie Centrum Muzyki, w ramach którego mogliby tu funkcjonować także producenci i organizacje pozarządowe – mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza. 

Jeszcze w tym roku ratusz chce ogłosić konkurs na projekt, w przyszłym być może rozpocznie remont. W pierwszej kolejności dostosowany do potrzeb muzyków ma być główny budynek – powstaną tam sale prób oraz koncertowe i wykładowe. – Liczę, że będzie to miejsce żywe od rana do nocy, nie tylko z powodu koncertów, ale i działalności edukacyjnej. Chcemy szkolić muzyków – zapowiada dyrektor orkiestry. 

Wykładać mają tu światowi muzycy, na czele z dyrektorami Sinfonii – muzycznym (Marc Minkowski) i artystycznym (Krzysztof Penderecki). 

Tam, gdzie dziś stoją pomieszczenia gospodarcze, planowana jest budowa sali koncertowej. Są też pomysły, by otworzyć park przy instytucie na pobliski sześciohektarowy ogród. W ten sposób powstałby ogromny kompleks parkowy.

– Znalazłby się tu też kąt dla rzeźbiarzy czy grupy teatralnej – sugeruje Marynowski.

Osiąść przy Grochowskiej mógłby któryś z teatrów niezależnych: Studio Teatralne Koło lub Montownia. Obie grupy od kilku lat wystawiają przedstawienia gościnnie na różnych scenach Warszawy. Obie mają również na swoim koncie udział w kulturalnym ożywianiu Pragi: Koło działało przez pewien czas w pobliskich Polskich Zakładach Optycznych, Montownia do tej pory grywa swoje przedstawienia w teatrze Praga istniejącym w Fabryce Trzciny.

To nie ma być wyrafinowany salon, ale przestrzeń codziennego spotkania ze sztuką, designem, muzyką i teatrem.

Co najmniej 300 mln zł 

Całość miałaby być gotowa najwcześniej w 2013 r., choć data wydaje się zbyt optymistyczna. Przedsięwzięcie pochłonie co najmniej 300 mln zł. Urzędnicy liczą, że na rewitalizację obiektu uda się zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej. Trwają też ustalenia, ile będzie mogło wyłożyć miasto.
(mb)



Agnieszka Rataj , Izabela Kraj
Zycie Warszawy
16 czerwca 2009