Nowe miejsce spotkań

Za trzy lata musical obejrzymy w eleganckim, przeszklonym Capitolu, a spektakl dyplomowy młodych aktorów na profesjonalnej, dużej scenie.

Stadion, Tramwaj Plus i nowe drogi - o tych inwestycjach mówi się obecnie we Wrocławiu najwięcej. Ale wcale nie wszystkie remonty we Wrocławiu stoją pod znakiem mistrzostw w piłce nożnej. Już niebawem rozbudowane zostaną bowiem obiekty, do których chadzają miłośnicy kultury i sztuki. 

Największa i najbardziej spektakularna przebudowa czeka Teatr Muzyczny Capitol przy ul. Piłsudskiego. Dzięki funduszom unijnym budynek powiększy się o scenę kameralną ze studiem nagrań, salę prób, garderoby i magazyny. Scena główna Capitolu zostanie powiększona o istniejący za nią dziedziniec. - Ta, jaką dziś dysponuje teatr, jest za mała i za płytka. Nie mieści się na niej większość spektakli, które nowoczesny teatr muzyczny mógłby wystawiać, a zaplecze techniczne i kulisy nie pozwalają na realizację dużych, efektownych musicali - wyjaśnia Joanna Kiszkis, rzecznik teatru.

Obecny budynek, wzniesiony w 1929 r., zostanie częściowo rozebrany, a w jego miejsce powstanie pięciokondygnacyjny gmach z przeszkloną elewacją. Nowy wygląd ma charakterem nawiązywać do pierwotnej bryły kinoteatru.

Remont Capitolu potrwa 3 lata. W tym czasie aktorzy przeniosą się do innej siedziby. Przebudowa Capitolu pochłonie ponad 145 milionów zł. Pieniądze wyłożą Unia Europejska i miasto. Remont rozpocznie się prawdopodobnie po zakończeniu bieżącego sezonu (w połowie roku) i potrwa około 3 lat. Miłośnicy musicali nie muszą się jednak martwić - aktorzy przeniosą się do tymczasowej siedziby i będą normalnie pracować. A po przerwie wrócą do zupełnie nowego Capitolu.

Spore zmiany czekają też młodych aktorów. Właśnie rozpoczęła się przebudowa wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej przy ul. Braniborskiej. Po jej zakończeniu (planowane jest na drugą połowę tego roku) studenci będą uczyć się w jednym, a nie - jak do tej pory - w trzech miejscach. 

W nowych murach znajdą się trzy profesjonalne sale teatralne, 19 sal dydaktycznych, przestronna biblioteka z czytelnią, pracownie, magazyny i studio nagrań. Nowe sceny posłużą nie tylko adeptom. Budynek będzie gospodarzem ważnych imprez kulturalnych, na przykład Wrocławskich Spotkań Teatru Jednego Aktora.

Pod PWST będą dwupoziomowy garaż i piwnice. Na parterze znajdą się kasy biletowe, biura promocji i organizacji widowni, a w części edukacyjnej pomieszczenia socjalne dla studentów. Inwestycję finansują Unia Europejska i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace nie ustają też przy rozbudowie Akademii Muzycznej. Nowe skrzydło uczelni nie stanie jednak bezpośrednio przy pl. Jana Pawła II, tylko nieco w głębi, bliżej ulicy Zelwerowicza. Znajdzie się w nim nowa sala koncertowa na 280 osób. A oprócz niej, oczywiście, pomieszczenia do prób oraz profesjonalne studio nagrań. W drugim, mniejszym budynku będą wyłącznie pomieszczenia dydaktyczne dla wydziału instrumentalnego. Remont skończy się prawdopodobnie w połowie 2012 roku.

Być może wtedy przy ul. Traugutta stanie już Centrum Sztuki Użytkowej i Innowacyjnej wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Budowa i wyposażenie nowego budynku będzie kosztowało 50 mln zł. Wykonawca prac został już wyłoniony. Prace potrwają ok. 2 lat. W nowym kompleksie, o powierzchni ok. 5 tys. m kw., studenci będą korzystać z pracowni ceramiki i modelowni. W budynku powstanie również pomieszczenie z wannami do ciekłego szkła. Władze uczelni deklarują, że nowe Centrum stanie się miejscem spotkań artystów z całego świata.



Martyna Jurkiewicz
POLSKA Gazeta Wrocławska
19 stycznia 2010