Nowy sezon baletu w kinie

NAZYWOWKINACH.PL zaprasza widzów w całej Polsce na nowy sezon 2018–19 transmisji i retransmisji baletów z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Na początek „Sylfida" – po raz pierwszy w historii transmitowana do kin. Na ekrany wchodzi też film „Degas. Umiłowanie perfekcji" z cyklu Phila Grabsky'ego „Wystawa na Ekranie" i kinowy dokument o Rudolfie Nuriejewie.

Sztuka baletu najlepiej wpisuje się w ideę satelitarnego przekazu wydarzeń artystycznych z najważniejszych teatrów świata do kin. Jako posługująca się przede wszystkim warstwą wizualną, szybko znalazła swoje miejsce na wielkim ekranie, m.in. dzięki Teatrowi Bolszoj w Moskwie, który, idąc śladem The Metropolitan Opera, zdecydował się swoje sławne spektakle baletowe transmitować na cały świat. „To sztuka obywająca się bez słów, zachwycająca i poruszająca widzów pięknem ruchu. Balet jest bardzo uniwersalny" – mówi Katarzyna Gardzina-Kubała, specjalista ds. promocji w nazywowkinach.pl i krytyk baletowy. – „Bolszoj to marka sama w sobie, a moskiewscy tancerze każdym spektaklem udowadniają, że wciąż są najlepsi".

Publiczność pokochała także kinowe filmy dokumentalne o sztukach pięknych. Wśród nich wyróżnia się pionierski cykl „Wystawa na Ekranie" pomysłu brytyjskiego reżysera dokumentalisty Phila Grabsky'ego. Już szósty sezon cyklu otworzy premiera filmu „Degas. Umiłowanie perfekcji". „Degas zawsze był impresjonistą, który najbardziej mnie intrygował" – mówi Grabsky. – „Myśli się o nim jako o lubiącym malować baletnice i konie wyścigowe, tymczasem spora część jego twórczości to portrety".

Pozostając w kręgu zainteresowania baletem, nazywowkinach.pl wprowadza na ekrany film dokumentalny o Rudolfie Nuriejewie. „Zasłynął w równym stopniu jako znakomity tancerz, co artysta, który rzucił wyzwanie systemowi. Ikona, uciekinier ze Związku Radzieckiego, a wreszcie skandalista i prawdziwy celebryta swoich czasów" – opowiada Bartłomiej Majchrzak, dyrektor nazywowkinach.pl.

Sylfidy, śnieżynki i silne kobiety

Sezon 2018–19 transmisji z cyklu „Bolshoi Ballet Live" zainauguruje 11 listopada „Sylfida" – pierwszy balet romantyczny, od którego rozpoczęła się cała epoka w sztuce tańca. Moskiewska scena ma w swoim repertuarze wersję choreograficzną Augusta Bournonville'a, XIX-wiecznego duńskiego baletmistrza. Po spektaklu pełnym leśnych nimf przyjdzie kolej na hiszpańskie rytmy w uwielbianym przez publiczność „Don Kichocie". Jak niepisana tradycja każe, w okresie świątecznym mali i duzi miłośnicy baletu będą mogli obejrzeć „Dziadka do orzechów", który powróci na ekrany w nowej obsadzie solistów. Wielbicieli wielkiej rosyjskiej klasyki z pewnością przyciągną do kin dwa nieśmiertelne tytuły w choreografii Mariusa Petipy: w styczniu 2019 „Bajadera", a w marcu, dosłownie kapiąca od złota i olśniewająca przepychem dekoracji, „Śpiąca królewna".

Choć Teatr Bolszoj kojarzony jest przede wszystkim z takimi właśnie XIX-wiecznymi arcydziełami, to sezon zakończą dwa balety XX-wieczne. W kwietniu obejrzymy retransmisję spektaklu z muzyką Dmitrija Szostakowicza „Złoty Wiek". Na zakończenie sezonu pozostawiono premierowy wieczór baletowy, złożony z „Carmen-Suity", stworzonej dla samej Mai Plisieckiej, i z nowej wersji „Pietruszki" – spektaklu o marionetce z rosyjskiego teatrzyku ludowego.

Degas nie tylko z baletnicami

Edgar Degas przeszedł do powszechnej świadomości jako malarz tancerek. Niezliczone płótna, rysunki i szkice poświęcił nie tyle urodzie artystek, co ich ciężkiej, codziennej pracy, ruchowi ciał, spódnic, scenicznemu światłu zmieniającemu kolory. Starał się uchwycić nie tylko prawdę o baletnicach paryskiej Opery, ale także wyścigów konnych i przechodniów na ulicach. Nigdy w pełni nie usatysfakcjonowany, wiele swoich rysunków i rzeźb przechowywał prywatnie przez całe życie, nie prezentując ich nigdy szerokiej publiczności.

Film ujawnia ten aspekt osobowości artysty, który pod koniec życia, tracąc wzrok, jeszcze zapamiętalej niszczył lub ukrywał swe dzieła, z których nie był zadowolony. Dokument „Degas. Umiłowanie perfekcji" powstał przy okazji przekrojowej wystawy zorganizowanej przez The Fitzwilliam Museum w Cambridge. Cykl „Wystawa na Ekranie", którego pomysłodawcą jest Phil Grabsky, w ciekawy i niebanalny sposób przybliża widzom różne aspekty twórczości i biografii Degasa. Jeszcze w sezonie 6. cyklu na ekranach kin pojawią się dwa nowe dokumenty: „Młody Picasso" (na podstawie kolekcji Museo Picasso Málaga, Museu Picasso de Barcelona i Musée national Picasso-Paris) oraz „Van Gogh i Japonia" (z Van Gogh Museum w Amsterdamie). Z okazji 350. rocznicy śmierci Rembrandta przypomniany zostanie film poświęcony jego życiu i twórczości (z sezonu 2., z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie).

Nuriejew bez kurtyny

To opowieść o biednym dzieciaku, urodzonym w wagonie Kolei Transsyberyjskiej, który przebojem wdarł się na szczyt rosyjskiego baletu, by porzucić go podczas spektakularnej ucieczki na Zachód, zwanej „skokiem w wolność". To także rzecz o najsławniejszym tancerzu XX wieku, który dzięki swej wyjątkowej osobowości przekroczył granicę między światem baletu a popkultury, wzbudzającym zachwyt i kontrowersje, prawdziwej ikonie popkultury, zjawisku o globalnej sile oddziaływania. Przyjaźnił się z największymi gwiazdami filmu, muzyki i estrady, jak Freddie Mercury, Mick Jagger, Liza Minnelli i Andy Warhol, a nawet Jackie Kennedy Onassis. Brał udział w projektach estradowych i pozatanecznych, m.in. wcielił się w postać Rudolfa Valentino w głośnym filmie Kena Russella. Dokument o Nuriejewie zawiera wiele dotąd niepublikowanych lub mało znanych nagrań archiwalnych i łączy je z tanecznymi obrazami w choreografii Russella Maliphanta, wybitnego brytyjskiego twórcy spektakli baletowych.

NAZYWOWKINACH.PL to polski dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD", „Bolshoi Ballet Live", „National Theatre Live", „Exhibition on Screen", „Art Beats", „Comédie-Française Live" czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 130.000 biletów.

11.11.2018 | niedziela | 16:00 | TRANSMISJA HD LIVE
SYLFIDA
muzyka: Herman Severin Løvenskiold
choreografia: Johan Kobborg wg Augusta Bournonville'a
obsada: Anastazja Staszkiewicz, Siemion Czudin, Anna Bałukowa, Ksenia Żiganszczina, Artur Mktrjan, Wiera Borisenkowa, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 2 godzin.

02.12.2018 | niedziela | 16:00 | RETRANSMISJA HD
DON KICHOT
muzyka: Ludwig A. Minkus
choreografia: Aleksiej Fadejeczew
obsada: Jekaterina Krysanowa, Siemion Czudin, Aleksiej Łoparewicz, Roman Simaczew, Wiktoria Jakuszewa, Anna Okuniewa, Denis Miedwiediew, Anna Tichomirowa, Rusłan Skworcow, Olga Smirnowa, Daria Chochłowa, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 55 minut.

23.12.2018 | niedziela | 16:00 | TRANSMISJA HD LIVE
DZIADEK DO ORZECHÓW
muzyka: Piotr Czajkowski
oryginalna choreografia: Jurij Grigorowicz
obsada: soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

20.01.2019 | niedziela | 16:00 | TRANSMISJA HD LIVE
BAJADERA
muzyka: Ludwig Minkus
choreografia: Marius Petipa / Jurij Grigorowicz
obsada: soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 20 minut.

10.03.2019 | niedziela | 16:00 | RETRANSMISJA HD
ŚPIĄCA KRÓLEWNA
muzyka: Piotr Czajkowski
choreografia: Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy
obsada: Olga Smirnowa, Siemion Czudin, Julia Stiepanowa, Aleksiej Łoparewicz, Artiom Bieliakow, Anastazja Denisowa, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut.

07.04.2019 | niedziela | 17:00 | RETRANSMISJA HD
ZŁOTY WIEK
muzyka: Dmitrij Szostakowicz
choreografia: Jurij Grigorowicz
obsada: Nina Kapcowa, Rusłan Skworcow, Michaił Łobuchin, Jekaterina Krysanowa, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

19.05.2019 | niedziela | 17:00 | TRANSMISJA HD LIVE
CARMEN-SUITA & PIETRUSZKA
muzyka: Georges Bizet / Rodion Szczedrin („Carmen-Suita") | Igor Strawiński („Pietruszka")
choreografia: Alberto Alonso („Carmen-Suita") | Edward Clug („Pietruszka")
obsada: soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

DEGAS. UMIŁOWANIE PERFEKCJI z cyklu WYSTAWA NA EKRANIE

W przygotowaniu kolejne filmy sezonu szóstego:
nowość MŁODY PICASSO
nowość VAN GOGH I JAPONIA
powtórka z okazji 350. rocznicy śmierci artysty REMBRANDT

Terminy pokazów filmu „Degas. Umiłowanie perfekcji":

6 listopada 2018 Warszawa, kino Muranów
7 listopada 2018 Katowice, kino Rialto
10 listopada 2018 Poznań, kino Rialto
17 listopada 2018 Wrocław, kino Nowe Horyzonty
17 listopada 2018 Częstochowa, OKF Iluzja
17 listopada 2018 Katowice, kino Rialto
18 listopada 2018 Warszawa, Dom Kultury „Świt" w Dzielnicy Targówek
18 listopada 2018 Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury
18 listopada 2018 Żywiec, kino Janosik
19 listopada 2018 sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Wrocław Pasaż oraz Zabrze.
22 listopada 2018 Kutno, Kutnowski Dom Kultury
24 listopada 2018 Chrzanów, kino Sztuka
25 listopada 2018 Radom, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia"
17 listopada 2018 Częstochowa, OKF Iluzja
29 listopada 2018 Bochnia, kino Regis
17 grudnia 2018 Oświęcim, Oświęcimskie Centrum Kultury
26 grudnia 2018 Wrocław, kino Nowe Horyzonty

NURIEJEW BEZ KURTYNY

Terminy pokazów:

13 listopada 2018 sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa (Ursynów, Targówek, Złote Tarasy), Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze
24 listopada 2018 Katowice, kino Rialto
24 listopada 2018 Złocieniec, Złocieniecki Ośrodek Kultury
26 listopada 2018 Oświęcim, Oświęcimskie Centrum Kultury



Katarzyna Gardzina-Kubała
nazywowkinach.pl
7 listopada 2018