Nowy sezon w Nowym

Zamykające drugi rok dyrektury Doroty Ignatjew miesiące upłyną pod znakiem artystycznych nowości, ale i kontynuacji sprawdzonych formatów: projektów „Nowy i Młodzi" oraz „Amatorzy Nowego".

Na początek sezonu Nowy stanie się jedną ze scen Festiwalu Łódź Czterech Kultur, z którym Teatr współpracuje od lat. 16 września – w ramach cyklu „Nowy i Młodzi" – festiwalowa publiczność zobaczy „Praktykę widzenia" w reżyserii Wojtka Rodaka z tekstem Michała Buszewicza.

Partycypacyjny projekt z udziałem osób z dysfunkcją narządu wzroku podejmuje dialog z kanoniczną dla historii sztuki pracą „Teorią widzenia" Władysława Strzemińskiego, którego 70. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Strzemiński poświęcił swoją książkę historii sztuki rozumianej jako rozwój świadomości wzrokowej, którą cechują się społeczeństwa kolejnych epok. Temat miał dla niego osobiste znaczenie, ponieważ sam mierzył się z niesprawnością jednego oka i poważną wadą wzroku w drugim. Skoro artysta twierdził, że każda epoka patrzy na świat inaczej, a perspektywa nieustannie się zmienia, jak na świat powinniśmy patrzeć my – ludzie XXI wieku? Jakiej wrażliwości spojrzenia nam dziś potrzeba, żeby w empatyczny i niekrzywdzący sposób patrzeć na drugiego człowieka? Co możemy zobaczyć, patrząc na świat oczami osób z dysfunkcjami narządu wzroku? Wreszcie: w jaki sposób tworzyć dziś sztukę wizualną i teatr, aby nie były one wykluczające?

Na scenie będzie można zobaczyć Monikę Buchowiec, Magdalenę Kaszewską i Pawła Kosa oraz – gościnnie – Lindę Rojewską i Arnolda Osieckiego. Partnerem premiery jest Muzeum Sztuki w Łodzi – spektaklowi będą towarzyszyły warsztaty organizowane przez dział edukacji MS.
Podobnie jak koprodukowana rok temu z Festiwalem „Ludowa Historia Polski" Piotra Pacześniaka i Wery Makowskx, spektakl wejdzie na stałe do repertuaru Nowego.

5 listopada na Dużej Scenie prapremiera „Kocha, nie kocha" w reżyserii Tomka Śpiewaka. Spektakl inspirowany jest romantycznym cyklem pieśni „Piękna Młynarka" Franciszka Schuberta. Twórcy przenoszą akcję poematu z sielskiego krajobrazu rzecznego młyna i rozlewiska we współczesność, w której destrukcyjna relacja człowieka i natury staje się źródłem lęku o przyszłość ludzkiego gatunku.

W obsadzie spektaklu znajdą się: Paweł Audykowski, Dorota Ignatjew, Halszka Lehman, Mirosława Olbińska, Aleksandra Posielężna, Damian Sosnowski, Sławomir Sulej, Bartosz Turzyński oraz gościnnie Lena Ledoff.

Na początku grudnia kolejna odsłona projektu „Nowy i Młodzi" pod roboczym tytułem „Smoleńsk".

Spektakl w reżyserii Jakuba Zalasy z dramaturgią Piotra Pacześniaka ma być próbą stworzenia portretu polskiego społeczeństwa po katastrofie – studium zbiorowej traumy i młodym spojrzeniem na polityczny wymiar i rolę teatru.

Na koniec roku, w sylwestrową noc – pokaz przedpremierowy satyrycznego utworu Ivo Brešana „Hamlet we wsi Głucha Dolna" w reżyserii dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka. Spektakl będzie uniwersalną satyrą na rzeczywistość, w której od czasów Szekspira zmieniają się tylko dekoracje i kostiumy, a ludzie, ich słabości, namiętności i relacje pozostają bez zmian.

W tym sezonie do zespołu aktorskiego dołączą Maciej Kobiela, absolwent AST Kraków i laureat tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych, oraz studentka AST Kraków Karolina Bednarek.

Od października natomiast wznowią działalność: Koło i Studium Teatralne. „Amatorzy Nowego", czyli młodzież w wieku 13-18 lat i dorośli, pod okiem aktorów: Katarzyny Żuk, Gracjana Kielara, Pawła Kosa, Konrada Michalaka i Adama Mortasa będą nie tylko poznawać techniki i szlifować umiejętności aktorskie, ale także odkrywać tajniki realizacji spektakli, w tym przygotowania adaptacji i dramaturgii, choreografii, scenografii i kostiumów czy opracowania muzycznego.

Pierwszą okazją do spotkania z artystami-amatorami będzie kolędowanie w Nowym. Projekt „Amatorów Nowego" otrzymał dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi.



Kuba Galczak
Teatr Nowy w Łodzi
7 września 2022