O co we współczesnym folku chodzi

Wykonawcy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Islandii, Białorusi, Rosji, Ukrainy i Polski zaprezentują nam przez trzy dni (od 29 czerwca do 1 lipca) o co tak naprawdę we współczesnym folku chodzi. To druga odsłona Halfway Festival.

O tym, że warto i z pewnością będzie czego posłuchać, przekonywać nie trzeba tych, którzy do Opery i Filharmonii Podlaskiej na ul. Podleśną przyszli na pierwszą  - songwriterską – odsłonę tego festiwalu. To był naprawdę kawał dobrej muzyki, gdzie miłośnicy muzyki niezależnej mogli się spotkać w połowie drogi między tradycją europejską, amerykańską i wschodnioeuropejską.

Co ważniejsze – jeszcze ciekawiej i równie kosmopolitycznie zapowiada się Op!era Folk Festival.

Już na początek koncert-wydarzenie, gdzie na wspólnej scenie wystąpią: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz chór męski Constantine z Niszu (Serbia) razem z Kapelą ze Wsi Warszawa. (29 czerwca, bilet – 50 zł)

Amerykańską odmianę folku rodem z nowojorskiego Brooklynu zaprezentuje nam The Loom, czyli żeńskie i męskie wokale, rozbudowane instrumentarium, gitary, banjo, ukulele, a nawet waltornia. A to wszystko zanurzone w tradycji amerykańskiego folk-rocka.

Z Islandii specjalnie do Białegostoku przyjedzie Sindri Már Sigfússon – najbardziej niespokojny duch islandzkiej sceny muzycznej. Miłośnik piłki nożnej, pizzy i deskorolki. Były hip hopowiec pokryty tatuażami. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, a przy tym, a właściwie – przede wszystkim - wspaniały muzyk.

Folk z Krainy Wielkich Jezior w Kanadzie zaprezentują nam Great Lake Swimmers. Potrafią zagrać na lokalnym festiwalu na farmie jak i na wielkich imprezach. Bezpretensjonalni, naturalni i bardzo przyjacielscy. Koniecznie chcą poznać region, okolice Białegostoku.

- Tym chcemy różnić się od innych tego typu imprez, że zarówno wykonawcy jak i publiczność będą blisko siebie, niemal na wyciągnięcie ręki. Bez strefy VIP, barierek, ogrodzeń, niepotrzebnych zakazów i nakazów - mówi Ilona Karpiuk, z Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europejskiego Centrum Sztuki. - Po koncercie będzie można nie tylko zakupić płyty, wziąć autograf, ale porozmawiać, wymienić się opiniami czy zwyczajnie napić się piwa. To projekt globalnej społeczności, która porozumiewa się poprzez muzykę. Halfway Festival to święto wszystkich, którzy chcą poprzez muzykę opowiadać o świecie. Blisko ludzi, blisko muzyki.

Między koncertami uczestnicy festiwalu ponownie mogą liczyć na DJ AREA, świetną atmosferę, przysłowiowy chleb ze smalcem i liczne niespodzianki. Nadal można skorzystać z oferty zaprzyjaźnionych punktów gastronomicznych i noclegowych. Ich lista dostępna na www.halfwayfestival.com

Miejsce:
Amfiteatr Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europejskie Centrum Sztuki przy ul. Odeskiej w Białymstoku (chyba, że pogoda pokrzyżuje szyki organizatorom, wtedy spotykamy się na w siedzibie OiFP przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku)

Bilety:
koncert Kapeli ze Wsi Warszawa z towarzyszeniem orkiestry OiFP oraz chóru z Serbii – 50 zł
bilety na 30 czerwca lub 1 lipca – 70 zł
karnet na koncerty 30 czerwiec + 1 lipiec – 110 zł
karnet na cały, trzydniowy, festiwal – 130 zł
Bilety dostępne są w Kasie OiFP, ul. Podleśna 2 w Białymstoku, +48 85 732 00 66 oraz na bilety24.pl

Organizator Festiwalu:
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Koordynacja programowa
Komitet Kultury Takk

Więcej informacji:
www.halfwayfestival.com
Ilona Karpiuk, Opera i Filharmonia Podlaska, Europejskie Centrum Sztuki, tel. 505 624 880



(-)
Materiały OiFP
29 czerwca 2012