O filmach i muzykach
Uczestnicy Festiwalu Filmu Niemego doświadczają kina w sposób zbliżony do tego sprzed stu lat, choć w nowej, współczesnej oprawie. Projekcjom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu młodych, jak również uznanych zespołów oraz wszechstronnych artystów solowych.O filmach:
BEZWSTYDNA KOBIETA | A WOMAN OF THE WORLD
reż. Malcolm St. Clair, USA 1925, 70'
Ekstrawagancka włoska hrabina sieje zgorszenie w małym amerykańskim miasteczku. Komediodramat z Polą Negri, pierwszą w historii polską aktorką, która osiągnęła status międzynarodowej gwiazdy.
BIAŁE PIEKŁO NA PIZ PALÜ
| THE WHITE HELL OF PITZ PALU | DIE WEISSE HÖLLE VOM PIZ PALÜ
reż. Arnold Fanck, Georg Wilhelm Pabst, Niemcy 1929, 75'
Para nowożeńców pomaga zrozpaczonemu alpiniście w poszukiwaniach żony na stokach Piz Palü. Zachwycający kadrami film górski z udziałem Leni Riefenstahl.
BRACIA LUMIÈRE | LUMIÈRE! L'AVENTURE COMMENCE
reż. Thierry Frémaux, Francja 2016, 90'
Porywająca historia narodzin kina opowiedziana przez Thierry'ego Frémaux – dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie.
CZŁOWIEK OTWARTYCH PRZESTRZENI | MAN OF THE SEA | L'HOMME DU LARGE
reż. Marcel L'Herbier, Francja 1920, 86'
Morski poemat filmowy wpisujący napiętą relację między ojcem i synem w odwieczny konflikt natury i cywilizacji. Impresjonistyczne wcielenie idei muzyki wizualnej.
Partner: Instytut Francuski
Film odrestaurowany przez: Gaumont & CNC Archives Françaises du Film
FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA | FILM IMAGES OF OLD KRAKOW
Polska 1913-1929, 64'
Uwieczniona na taśmie filmowej codzienność Krakowa z początku XX wieku, wkraczający postęp, wielkie uroczystości oraz magia krakowskiej księżycowej nocy.
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
HALKA | HALKA
reż. Konstanty Meglicki, Polska 1929, 89'
Odrestaurowana cyfrowo przedwojenna ekranizacja słynnej opery Stanisława Moniuszki, osnutej wokół burzliwej historii o miłości i zdradzie. Nowa ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Jerzego Rogiewicza.
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Film odrestaurowany przez: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
NANUK Z PÓŁNOCY | NANOOK OF THE NORTH
reż. Robert Flaherty, USA/Francja 1922, 79'
Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny w historii kina. Etnograficzny zapis życia Nanuka, głowy inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona.
NIEME EROTYKI | SILENT ERA EROTIC FOOTAGE
1920-1930, 40'
Zestaw odważnych krótkich filmów erotycznych z początku XX wieku, odkrytych na strychu "pewnej szanowanej rodziny". Tylko dla dorosłych.
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'
Pierwszy w historii film science-fiction. Ekstrawagancki pomysł, kunsztowna realizacja. Magia na ekranie i triumf ludzkiej wyobraźni.
Partner: Instytut Francuski
POWÓDŹ | THE FLOOD | L'INONDATION
reż. Louis Delluc, Francja 1924, 90'
Poruszająca opowieść o miłosnym trójkącie i walce z bezlitosnym żywiołem. Ostatni film mistrza filmowego impresjonizmu.
THE GREAT WHITE SILENCE | THE GREAT WHITE SILENCE
reż. Herbert G. Ponting, Wielka Brytania 1924, 108'
Niezwykły film dokumentujący brytyjską ekspedycję na Biegun Południowy, kierowaną przez kapitana Roberta Falcona Scotta (Terra Nova, 1910-13). Nowa ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Simona Fishera Turnera.
Film odrestaurowany przez: British Film Institute
TODMACHINE | TODMACHINE
reż. Bogusław Kornaś, Polska 2016, 84'
Budząca grozę, ekspresjonistyczna opowieść o wojennej Maszynie, która zwraca się przeciwko swoim stwórcom. Współczesny film niemy z elementami science-fiction i horroru.
WICHER | THE WIND
reż. Victor Sjöström, USA 1928, 68'
Delikatna dziewczyna zmuszona do niechcianego małżeństwa stopniowo traci zmysły w walce z szalejącym wiatrem. Ostatnia wielka kreacja gwiazdy kina niemego, Lillian Gish.
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
WSCHÓD SŁOŃCA | SUNRISE: A SONG OF TWO HUMANS
reż. Friedrich Wilhelm Murnau, USA 1927, 94'
Nagrodzona trzema Oscarami alegoryczna opowieść o sile miłości i walce dobra ze złem. Pierwszy film Friedricha W. Murnaua nakręcony w Ameryce. Arcydzieło kina niemego.
ZIEMIA | EARTH | ZEMLYA
reż. Aleksandr Dowżenko, ZSRR 1930, 84'
Wizualnie wysmakowana, poetycka opowieść o relacji między człowiekiem i ziemią-matką. Arcydzieło ukraińskiej kinematografii.
Partner: Narodowe Centrum Aleksandra Dowżenki
BARANKI W NIEMYM KINIE:
RUCHOME OBRAZY
Warsztaty dla dzieci, podczas których będzie można się dowiedzieć, jak wprawić obraz w ruch, samodzielnie stworzyć zabawki optyczne i krótką animację poklatkową.
MUZYKA W NIEMYM KINIE
Pokaz filmu Podróż na Księżyc z muzyką na żywo, połączony z warsztatami muzycznymi.
O muzykach:
BASTARDA
Warszawski zespół tworzący nowe, oryginalne interpretacje muzyki średniowiecznej. Klarnet, wiolonczela i klarnet basowy z dużą dawką improwizacji.
DISCOMULE
DJ, producent muzyczny i spiritus movens krakowskiej sceny klubowej. Szerzy miłość do prostolinijnego disco, funku i niebanalnego house'u.
ETA HOX
DJ-ka związana z kolektywem Deep Impact i OFF Radiem Kraków. Balansuje między ambientem a deep-techno, układając muzykę w hipnotyczne historie.
JACASZEK
Jeden z najoryginalniejszych polskich producentów muzyki elektro-akustycznej, łączącej dźwięki elektroniczne z żywym instrumentarium.
KSIĘŻYC I PAWEŁ ROMAŃCZUK
Kultowy zespół łączący głos, taśmy oraz instrumenty akustyczne w psychodelicznym brzmieniu inspirowanym słowiańskim folklorem.
LONKER SEE
Trójmiejski projekt muzyczny bazujący na pełnych przestrzeni formach na pograniczu jazzu i space rocka.
PIN PARK
Duet miłośników syntezatorów analogowych prezentujący inspirowane ambientem i krautrockiem brzmienia pełne niuansów i melancholii.
SALK
Krakowskie trio, które w swoich osobistych piosenkach łączy minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki.
SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny)
Muzyka Adriana Konarskiego, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Zagra ze Sławomirem Bernym (perkusja) i Michałem Chytrzyńskim (skrzypce).
STEFAN WESOŁOWSKI
Skrzypek i kompozytor, który łącząc współczesną muzykę kameralną z eksperymentalną elektroniką, poszukuje w dźwięku transcendencji.
PIOTR ZABRODZKI
Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, poruszający się pomiędzy jazzem, reggae, hip hopem i muzyczną awangardą.
Organizatorzy:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami
(-) (-)
Materiał organizatora
4 grudnia 2017