O inspiracjach i treści
Inspiracją do napisania „Powrotu króla" była nostalgia za latami 90 i karnawałem transformacji, który wspominają bohaterowie - cyrkowcy zatrudnieni w Cricolandzie - największym lunaparku Polski, który stał pod Pałacem Kultury.Wizyta Michaela Jacksona, który zachwycił się Polską i chciał zbudować w Warszawie park rozrywki była symbolem polskiego snu o Zachodzie a hołd, który składali mu politycy, intelektualiści i biznesmeni - ukoronowaniem na króla polskiej transformacji.
W 2019 obchodzimy 30-lecie odzyskania wolności i na karnawał transformacji patrzymy przez pryzmat dzisiejszych sporów politycznych. Atmosfera radości i wspólnoty wyparowała, Michael Jackson jest pośmiertnie obalonym królem. A co, jeśli Michael żyje? Co, jeśli – jak obiecywał – osiedlił się potajemnie w Polsce.
„Powrót króla" to fantazja o Michaelu Jacksonie, który żyje w Polsce i po latach - jako stary człowiek - postanawia powrócić z nowym materiałem i spełnić obietnicę daną Polakom. Buduje park rozrywki, zatrudnia bezrobotnych cyrkowców, wyrzuconych poza krąg oficjalnej kultury, planuje wielki show na otwarcie. Czy uda się wrócić na tron? Czy Polacy odbudują wspólnotę i radość życia?
Michał Walczak
(-) (-)
Materiał Teatru
13 lipca 2019