O projekcie
W tym roku mija 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. To dzieło wielkiego polskiego Wieszcza stało się epopeją narodową, która jako jedno z arcydzieł literatury stanowi po dziś dzień źródło piękna i umiłowania ojczystego kraju i języka.Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Akcja ta otwiera zarazem cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.
Znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich. W tym kontekście Pan Tadeusz jest tylko świadectwem piękna języka polskiego, obyczajów czy charakteru Polaków, ale i dumy narodowej będącej źródłem patriotyzmu.
Publiczne czytanie Pana Tadeusza w całości odbędzie się 8 września 2012 roku w dziesiątkach miejscowości z udziałem tysięcy ludzi na terenie całego naszego kraju. Tego dnia spotykamy się, by wspólnie od rana do wieczora obcować z wielkim dziełem, wysłuchując wszystkich dwunastu ksiąg poematu.
W Warszawie w Parku Saskim „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” zainicjuje prezydent Bronisław Komorowski. Następnie dwanaście ksiąg poematu odczytają mieszkańcom i gościom stolicy znani polscy aktorzy przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów grających utwory Fryderyka Chopina.
Zapraszamy wszystkich do wysłuchania Pana Tadeusza w Warszawie w Parku Saskim 8 września w godz. 11.00 – 01.00, a także do miast, które biorą udział w tym przedsięwzięciu.
(-)
Kancelaria Prezydenta RP
4 września 2012