O przekraczaniu granic ludzkich możliwości
W kwietniu Akademia Filmowa Barakah zaprasza cykl dokumentalnych filmów o sporcie, pod wspólnym tytułem "W stronę niemożliwego".Cykliczne tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, zaprezentujemy także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane. Repertuar uzupełnią filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach. Każdy miesiąc to inny temat przewodni, w ramach którego będziemy zderzać i konfrontować filmową klasykę z popkulturą.
W kwietniu zapraszamy na trzy wybitne dokumenty o pokonywaniu własnych słabości, o przekraczaniu granic ludzkich możliwości i rywalizacji - przede wszystkim z samym sobą. Celem tej walki w przypadku każdego z filmów i każdego z ich bohaterów jest oczywiście zwycięstwo. Ale wygrana to coś więcej niż laury i świadomość bycia najlepszym. To walka o sens życia i o samo życie - często na cienkiej granicy oddzielającej je od śmierci i pustki, której - jak się okazuje - można dotknąć i wrócić.
8.04.2014 - godz. 19.00
Historia jednego z najwybitnieszych kierowców wszech czasów, legendy Formuły 1. Film Asifa Kapadii z 2010 roku, wyróżniony m.in. Nagrodą BAFTA i Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Sundance. Opowieść o poszukiwaniu samego siebie i Boga... na torze.
Czas trwania: 104 minuty.
15.04.2014 - godz. 19.00
Rugby to sport dla tzw. "prawdziwych mężczyzn". Nominowany do Oscara i nagrodzony w Sundance film Henry'ego Alexa Rubina i Dany Adama Shapiro z 2005 roku to solidna dawka testosteronu i historie mężczyzn, o których można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że są grzecznymi chłopcami - tak na boisku, jak i poza nim. Pewnie nie byłoby w tym filmie nic nadzwyczajnego, gdy by nie fakt, że jego bohaterowie są niepełnosprawni i grają w rugby na wózkach...
Czas trwania: 88 minut.
29.04.2014 - godz. 19.00
Rok 1985. Dwóch alpinistów zdobywa szczyt Siula Grande (6344 m.n.p.m.) w peruwiańskich Andach. Jako pierwsi w historii wchodzą zachodnią ścianą, wytyczając tym samyn nową drogę. Podczas zejścia dochodzi do tragedii. Dokument Kevina Macdonalda z 2003 roku, wyróżniony m.in. Nagrodą BAFTA, to rekonstrukcja tych wydarzeń - opowieść o pasji, za którą czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę i o życiu, które samo w sobie okazuje się największą pasją i największą wartością - by je ocalić trzeba czasami dokonać niemożliwego.
Czas trwania: 106 minut.
Prowadzenie: Łukasz Ziomek
Absolwent wiedzy o teatrze (dramatologii) UJ. Teksty o kinie i teatrze publikował w "Didaskaliach" i "Ricie Baum" oraz m.in. na Portalu Filmowym i E-Splocie. Współpracuje z czasopismami "Ekrany" i "Kino". Współautor "Lektur dramatyczności" (Księgarnia Akademicka 2010), w których opublikował esej poświęcony teatrowi Krystiana Lupy pt. "Lupa czyta Bernharda". Przez dwa lata był stałym recenzentem filmowym "Gazety Krakowskiej". W latach 2006-2013 pracował jako sekretarz literacki w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Prowadzi bloga filmowego www.zawrotglowy.wordpress.com.
Projekcja filmu
Data: każdy wtorek o 19:00 (prócz 22 kwietnia)
Miejsce: Paulińska 28
Wprowadzenie: Łukasz Ziomek
Bilety: wstęp wolny
(-) (-)
Materiał Organizatora
9 kwietnia 2014