O spektaklu...

Wincenty Dunin-Marcinkiewicz - pisarz obecnie całkowicie zapomniany w Polsce, choć uważany jest za jednego z ojców literatury białoruskiej - napisał "Pińską szlachtę" w 1866 roku, jako farsę wyśmiewającą ówczesną sytuację społeczną

Sztuka została natychmiast zakazana przez carską cenzurę. Teatr  Rampa jako pierwszy przedstawia tę sztukę w polskim przekładzie Barbary Krzyżańskiej-Czarnowieskiej - prapraprawnuczki pisarza. Reżyserii spektaklu podjął się Mikałaj Pinihin, wybitny reżyser, dyrektor Teatru Narodowego im. Janki Kupały w Mińsku. Na nowo ożywił ten zapomniany tekst w przezabawnej, wodewilowo-farsowej formie.


Komedia zaczyna się od klasycznej historii pary zakochanych, których skłócone rodziny wzajemnie oskarżają się o brak szlacheckiego pochodzenia. Szybko jednak przeradza się w komiczny wir absurdalnych zdarzeń, gdy z zamiarem pogodzenia stron przybywa asesor sądowy Kruczkow - człowiek butny, niedouczony, zachłanny i przekupny - postać jakby wyjęta z komedii Fredry. W tej roli występuje wybitny białoruski aktor, Wiktar Manajeu, mistrzowsko ukazując absurdalne mechanizmy stosowane przez ludzi władzy również obecnie. Gwarantowana duża dawka śmiechu oraz wnikliwej obserwacji ducha polskości.



(-)
Materiały Teatru
7 października 2010
Spektakle
Pińska szlachta