O spektaklu...

NAD rozgrywa się między słowami i nie układa się w spójną, jednolitą fabułę. To ciąg luźnych scen, wśród których na pierwszy plan wysuwa się historia Jakuba, skazanego za niepopełnione morderstwo.

Wiemy tylko to, co najważniejsze, to, co niezbędne. Zrytmizowane kwestie, złożone z pojedynczych, prostych zdań tworzą rodzaj białego wiersza, a laboratoryjna kameralność i ograniczony do minimum opis przestrzeni skupiają uwagę na wewnętrznych zmaganiach bohaterów. Z ich rozmów i monologów zbudowany zostaje zapis rodzinnego, a także społecznego dramatu. Przedstawiony świat jest pełen podstawowych pytań egzystencjalnych, moralnych, ontologicznych, pytań o dobro i zło, winę i karę, prawdę i kłamstwo. Ukazuje samotność, strach i bezsilność wobec przeznaczenia, zwątpienie i gorycz utraty wiary. Całość przypomina biblijną przypowieść o kondycji człowieka i naturze Boga. Bo czy wiadomo, co lub kto jest nad? Nad człowiekiem, nad światem? Gdzie jest to nad? Komu wolno stanąć ponad prawem i moralnym porządkiem świata? Kto lub co jest ponad wszystko?...

Siłą sztuki jest jej wielowymiarowość, niezwykła poetyckość oraz precyzyjna konstrukcja, trzymająca w napięciu od początku do końca. I choć dramat dotyka tak delikatnych kwestii jak sprawiedliwość człowieka i sprawiedliwość Boga, ani przez chwilę nie grzęźnie w tanim moralizatorstwie.

Autorem dramatu jest Mariusz Bieliński (ur. 1968), dramatopisarz, autor opowiadań, scenarzysta, absolwent Studia Wokalno-Aktorskiego w Gdyni i Wydziału Reżyserii Warszawskiej Akademii Teatralnej. Był asystentem Jerzego Grzegorzewskiego, współpracował z Kazimierzem Dejmkiem, Tadeuszem Bradeckim, Janem Englertem, Maciejem Prusem. Jego utwory, m.in. "Księga psa", "Mrok", "Między" zostały nagrodzone na wielu konkursach i przeglądach, poświęconych współczesnej polskiej dramaturgii, a sztuka Nad zdobyła tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze w kraju wyróżnienie dla dramatopisarzy.

Realizacja w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi jest jej prapremierą.



(-)
Materiały Teatru
17 października 2009
Spektakle
Nad