Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie

Kwiecień w Teatrze Żydowskim upływał będzie pod znakiem obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie. Na Małej Scenie swoją premierę będzie miał monodram "Mur". Zaprezentowane zostaną także między innymi czytania performatywne reżyserowane przez studentów ostatnich lat warszawskiej Akademii Teatralnej oraz pokaz filmów o tematyce żydowskiej

Rankiem 19 kwietnia 1943 roku w Getcie Warszawskim rozpoczęła się heroiczna walka żydowskich bojowników z oddziałami niemieckimi. W związku ze zbliżającą się 68. rocznicą tych dramatycznych wydarzeń Teatr Żydowski w kwietniu przygotował specjalny repertuar.

Na małej scenie teatru, 19 kwietnia przedstawiony będzie w premierowej odsłonie monodram „Mur” w którym wystąpi Ewa Dąbrowska. To opowieść o Irenie Sendlerowej, która uratowała setki żydowskich dzieci wyprowadzając je z getta, nadawała im nową tożsamość i przynosiła nadzieję, o którą wówczas było tak trudno. Dziś jej postać  powraca, by przypomnieć, że „kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Sztukę wyreżyserował Maciej Wojtyszko, reżyser o ogromnym dorobku artystycznym. Autorem tekstu sztuki jest Ryszard Marek Groński – pisarz, poeta, satyryk, publicysta, znawca dziejów kabaretu. Współpracował z warszawskimi kabaretami literackimi, jest autorem tomów wierszy satyrycznych oraz książek dla dzieci. Współautor kilku spektakli dla teatrów muzycznych. Stały felietonista tygodnika „Polityka”.

W ramach obchodów zaprezentowane będą także czytania perfomatywne oparte na dziennikach żydowskich dzieci z czasów II wojny światowej. To świat sprzed 70. lat widziany przez dziecięce łzy radości, nadziei czy smutku. Reżyserii podjęli się studenci kończący warszawską Akademię Teatralną. Pierwsze z czytań, „Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich dzieci” odbędzie się 6 kwietnia, a jego reżyserem jest Paweł Paszta. Kolejne, „Reszta nie jest milczeniem” w reżyserii Joanny Grabowieckiej, zaprezentowane zostanie 14 kwietnia. Przygotowane zostało na podstawie dzienników kilkunastoletniego Dawida Rubinowicza, które do tej pory ujmują mądrą czułością wobec najdrobniejszych przejawów piękna życia codziennego w niecodziennej, podłej rzeczywistości. Trzecie z czytań, „I życie toczy się dalej” na podstawie kronikarki Mary Berg będzie można zobaczyć 20 kwietnia, a jego reżyserką jest Karolina Kirsz.

W ramach kwietniowych obchodów 68. rocznicy wybuchu powstania w Warszawskim Getcie zainaugurowany zostanie cykl spotkań z filmem o tematyce żydowskiej. Na początek zaprezentowany będzie kanadyjski dokument z 2008 roku „Opuszczając gniazdo”. To opowieść o młodych ludziach urodzonych i wychowanych w ultra-ortodoksyjnym świecie żydowskim, którzy już nie chcą być w nim zamknięci. Zabarwiony bólem i nieoczekiwanym humorem dokumentuje proces wychodzenia ze ściśle kontrolowanego społeczeństwa do chaotycznego świata bezustannych wyborów. Scenarzystą i reżyserem tego dokumentu jest Eric R. Scott.

Na dużej scenie Teatru Żydowskiego 17 kwietnia będzie można zobaczyć „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”. Przedstawienie powstało na podstawie fragmentów poematu Kacenelsona, które w tej teatralnej realizacji przeplatane są z pieśniami warszawskiego getta. Grane jest w dwóch wersjach językowych: w jidysz, czyli w języku oryginału i po polsku na podstawie wybitnego tłumaczenia badacza kultury Żydów i poety Jerzego Ficowskiego.

Z tym samym spektaklem, 14 kwietnia, Teatr Żydowski gościł będzie w paryskim Centrum Rachi, gdzie został zaproszony z okazji obchodów rocznicy powstania w getcie.

Program obchodów 68.rocznicy wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie


DUŻA SCENA


17.04 (niedziela), 17:00 - Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie (spektakl zamknięty)

MAŁA SCENA


6.04 (środa), 19:00 - Czytanie performatywne: „Chleb powszedni ”. Wspomnienia żydowskich dzieci.(wstęp wolny)

7.04 (czwartek), 19:00 - Z cyklu: spotkania z filmem o tematyce żydowskiej : „Opuszczając gniazdo”,  reżyseria: Eric Scott, produkcja: Kanada 2008(wstęp wolny)

12.04 (wtorek), 19:00 - „Mur” –Monodram o Irenie Sendlerowej (Premiera)

14.04 (czwartek), 19:00 - Czytanie performatywne: „Reszta nie jest milczeniem” wg dziennika Dawidka Rubinowicza (wstęp wolny)

19.04 (wtorek), 19:00 - „Mur” - Monodram o Irenie Sendlerowej

20.04 (środa), 19:00 - Czytanie performatywne : „I życie toczy się dalej” (wstęp wolny)



Karolina Borkowska
Materiały Teatru
5 kwietnia 2011
Spektakle
Mur