Obszar Tańca

W piątek, 17 kwietnia w Obszarze Tańca Teatru Barakah zobaczymy dwa solowe pokazy: "Rozmowy(nie) kontrolowane" Dominiki Szali-Wentland oraz "World is" Tomasza Foltyna.

Rozmowa telefoniczna odbywająca się w rzeczywistości pozornej, może we śnie. Ktoś dzwoni, ktoś słucha, ktoś rozmawia, ktoś ignoruje i ktoś się zamyśla. Słychać różne dźwięki, śmiech z pogranicza płaczu i ten przepełniony radością, ale jak każda rozmowa, i ta dobiega końca.

Dominika Szala-Wentland - tancerka, improwizatorka, instruktorka tańca współczesnego, teoretyk tańca. Absolwentka kursu Body Mind Centering (IDME), studiów podyplomowych Teorii Tańca UM w Warszawie, Projektu Pilotażowego Wyższej Szkoły Sztuk Performatywnych przy Śląskim Teatrze Tańca. Bierze udział w projektach w Polsce i za granicą. Współpracowała z Davidem Zambrano, Yasmeen Godder, Hielke Diemer, Iwoną Olszowską, Jackiem Owczarkiem, Anitą Podkową-Brańką , Erykiem Makohonem.

"World is" to wypadkowa wielu zdarzeń oraz doświadczeń, których wspólnym mianownikiem jest naiwność. Nawiązuje do etymologii słowa naiwny, która w potocznym rozumieniu tego słowa odnosi sie do nadmiernej szczerości, prostoduszności, wiary w naprawę świata, a także cechuje się prostotą, niewinnością, naturalnością i autentycznością.

Tomasz Foltyn - niezależny performer, mover, improwizujący twórca, aktywista, podróżnik, antropolog kultury (UJ). Jest absolwentem szkoły Shahara Dor Artness - Home and School for Movement (Izrael) oraz Performers House (Dania). Studiował pod okiem Anny Halprin anatomię i filozofię tańca, performans i improwizację (IMIT stypendium).

Obszar Tańca w Teatrze Barakah to cykl spektakli prezentujących taniec wypływający z nurtu tańca współczesnego, spektrum tańca współczesnego od choreografii po improwizację strukturalną. Oparty jest na kilku rodzajach improwizacji tańca współczesnego: improwizacji otwartej, strukturalnej oraz choreografii z elementami improwizacji. Spektakle maja charakter kameralny. Niewielka odległość tancerzy od widza pozwala na wytworzenie bliższej relacji, na wyjście poza anonimowość. Tworzone przez tancerzy i muzyka interakcje oglądane z bliska pozwalają na głębsza percepcję. To przestrzeń, w której taniec staje się językiem komunikacji.

Program Obszaru Tańca został włączony do regularnego repertuaru teatru. W ramach Obszaru Tańca w Teatrze Barakah w tym roku dotowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ImiT zostaną zagrane spektakle solowe:

"Star Fish" Moniki Kiwak, "Światło - cienie" Katarzyny Król-Woźniak, "Kobieta z sercem" Alicji Miszczor-Jobda, "Moda na gender" i "Natura ruchu - Święta Geometria" Iwony Olszowskiej, "Rozmowy (nie)kontrolowane" Dominiki Szali-Wentland oraz duety: "Impro Pablo & Iv" Iwony Olszowskiej i Pawła Koniora, "Naiwny rekreacyjny taniec" Iwony Olszowskiej i Natalii Iwaniec, "Skąpani w muzyce" Iwony Olszowskiej i Piotra Skalskiego, "What's up with my sister" Małgorzaty Szymuli i Małgorzaty Werbińskiej.

Opiekę artystyczną nad Obszarem Tańca sprawuje Iwona Olszowska.

Elektroniczną muzykę na żywo komponuje i gra Marcin Janus.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

***

TEATR BARAKAH

Obszar Tańca

Data: 17 kwietnia (piątek) o 20:30

Miejsce: Paulińska 28 #Kraków

Czas trwania: ok. 60 min

Bilety: 20/15 zł, bilety można rezerwować: mailowo (rezerwacje@teatrbarakah.com), telefonicznie (887-229-827), za pomocą formularza na stronie www.teatrbarakah.com; bilety można nabywać: codziennie w godz. 10:00-14:00 w biurze teatru przy Paulińskiej 28, za pomocą przelewu (informacje na www.teatrbarakah.com) lub przed spektaklem (jeśli są jeszcze wolne miejsca)



(-)
Materiał Teatru
17 kwietnia 2015