Od dziś jesienna Opera Rara
Od dziś do 25 października potrwa jesienna odsłona festiwalu Opera Rara. Tym razem nie tylko w Krakowie - rzadko wykonywane dzieła operowe będzie można usłyszeć także w Pradze i Dreźnie.Organizowany przez Capellę Cracoviensis od 2017 roku festiwal Opera Rara to okazja, by - zgodnie z nazwą wydarzenia - usłyszeć dzieła z bogatej, liczącej ponad 400 lat historii gatunku, wykonywane dziś na scenie niezwykle rzadko, a także najnowsze utwory operowe, udowadniające, że gatunek - choć nie tak już popularny - wciąż żyje. Podczas jesiennej odsłony festiwalu na miłośników muzyki operowej czeka nie lada gratka w postaci występów słynnego kontratenora Philippa Jaroussky'ego i mezzosopranisty Franca Fagiolego.
To właśnie francuski śpiewak operowy, którego w Krakowie można było już usłyszeć podczas poprzednich edycji festiwalu, rozpocznie jesienną edycję muzycznych spotkań Opera Rara. We wtorek, 27 sierpnia, w Teatrze Słowackiego Philippe Jaroussky wraz ze swoim Ensemble Artaserse wystąpi z recitalem arii napisanych dla wielkiego XVIII-wiecznego kastrata Farinellego. Jesienną edycję festiwalu Opera Rara otworzy Philippe Jaroussky Krakowska publiczność miała okazję słyszeć już także Franca Fagiolego.
Tym razem argentyńskiego mezzosoprani-stę będzie można podziwiać w koncertowym wykonaniu „Aureliano in Palmira" Rossiniego. Polska premiera nieznanego arcydzieła Rossiniego zostanie pokazana dwukrotnie w Teatrze Łaźnia Nowa 6 września o godzinie 18.00 oraz 8 września o godzinie 15.00, po czym opera wyruszy w podróż do sal koncertowych Pragi (11 września) i Drezna (13 września). Wybitnemu śpiewakowi będą towarzyszyli soliści: Krzysztof Łachman, Mercedes Arcuri, Joanna Sojka, Zbigniew Malak i Jakub Borgiel, a także chór i orkiestra Capelli Craco-viensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Muzycy zagrają na historycznych instrumentach.
- Choć dzieło popadło w zapomnienie, jest prawdziwym arcydziełem wypełnionym po brzegi genialną muzyką, której część Rossini wykorzystał później w swoim słynnym „Cyruliku sewilskim" - zapowiadają organizatorzy festiwalu Opera Rara. 17 września, w kościele przy ulicy Kopernika 19 w Krakowie wystąpi The Theater of Musie - zespół muzyki barokowej założony w 2013 roku przez flecistkę Marion Fermę. Od momentu powstania nieustannie eksploruje i wykonuje przede wszystkim nieznany XVII-wieczny repertuar angielski, dając koncerty, nagrywając płyty, realizując rezydencję artystyczną w Cite de la Voix w Vezelay, czy grywając na balach w Anglii i Paryżu.
Tego samego dnia „Jephte" Carissimiego w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego i pod muzycznym kierownictwem Andreasa Arenda zostanie zaprezentowany w Pilznie, a 18 września w Dreźnie. Inscenizacja Garbaczewskiego podejmie biblijny temat Jeftego, który składa Bogu tragiczną obietnicę prowadzącą ostatecznie do ofiary jego córki - w Krakowie prezentowana była podczas zimowej odsłony festiwalu. - Utwór jest zderzeniem głosu ojca i córki, patriarchalnej rzeczywistości z energią młodych. My zderzymy też tradycyjną formę lalki z lalką cyfrową, awatarem, ale w naszej interpretacji idziemy na przekór martyrologicznemu wydźwiękowi tej historii, punkt ciężkości kładziemy na wątek feministyczny - mówił o swojej inscenizacji Krzysztof Garbaczewski.
Zwieńczeniem festiwalu będzie World Opera Day 25 października, tym razem obchodzony w Krakowie w formule Opera Party / Open Stage - szczegóły tego wydarzenia - jak zapowiadają organizatorzy -poznamy niebawem.
Anna Piątkowska
Gazeta Krakowska
27 sierpnia 2024