Ofiara złożona, wiosna może nadejść

Dzięki uporowi Elżbiety Szlufik-Pańtak kieleccy widzowie mogą oglądać "Święto wiosny", jeden z najbardziej znanych spektakli na świecie w równie głośnej choreografii Angelina Prejlocaja. Święto wiosny Igora Strawińskiego z choreografią Wacława Niżyńskiego wywołało skandal już na premierze w 1913 roku. Części widzów nie podobała się nowoczesna muzyka Strawińskiego i temat utworu: staroruski obrząd powitania wiosny, pełen agresji, brutalności, transowego tańca, ruchów kopulacyjnych zakończony ofiarowaniem jednej z kobiet, czyli jakbyśmy dzisiaj powiedzieli: rytualnym morderstwem.

Współcześnie wystawienie Święta wiosny jest swoistym wyzwaniem i sprawdzianem dla choreografów i baletów a coraz to nowe inscenizacje pokazują, że możliwości interpretacji tego utworu jest bardzo wiele.

Angelin Preljocaj poszedł w swych poszukiwaniach najdalej zagęszczając emocje w sposób wręcz niewyobrażalny. Nadał mu też zgoła współczesny charakter - zaproponowane przez Niżyńskiego skóry, maski i ludową szatę Wybranej zastąpił bardzo współczesnymi strojami. Po radosnej zabawie, kiedy odzywają się pierwotne instynkty i rozbawienie zastępuje dzikość, kiedy wszystkich ogarnia szał przyroda jawi się jako coś złowrogiego, potrzebującego ofiary. Dziewczyna wybrana by ofiarować ją naturze zapewniając płodność i pomyślność, nie chce pogodzić się z losem. Odarta z ubrania walczy o życie próbując wyrwać się z kręgu, który ją otacza. Centralnym miejscem, na którym odbywa się ofiarowanie jest pofalowany prostokąt porośnięty trawą. Początkowo dziewczyna próbuje się w niej ukryć, potem tańczy szukając ucieczki. Nadaremnie. Odbywa się rytualny zbiorowy gwałt. W ostatniej scenie Wybrana niespodziewanie godzi się z losem, wtula w zieloność trawy akceptując to, co się dzieje.

W roli Wybranej wystąpiła w związku z nagłą chorobą kieleckiej tancerki ściągnięta z Marsylii solistka baletu Preljocaja, Japonka Yurié Tsugawa. Jej pojawienie się na kieleckiej scenie nadało spektaklowi jeszcze inny wymiar, o którym Angelin Prejlocaj nie myślał angażując ją do roli - ona była wyraźnie inna. Za wstrząsającą kreację otrzymała gorące i długie brawa.

Na spotkaniu po premierze choreograf nie szczędził słów uznania kieleckim tancerzom. Ta inscenizacja zostanie pokazana na dorocznym Festiwalu Wiosny w Poznaniu. Będą go mogli również oglądać turyści przybywający do Kielc - biura podróży będą dysponować wejściówkami na Święto wiosny. Spektakl zostanie też zarejestrowany w technologii 3 D (w nagraniu wystąpi tancerka KTT Aleksandra Zatorska) i na przełomie kwietnia - maja pokaże go telewizja.



Lidia Cichocka
Echo Dnia
19 marca 2013
Spektakle
Święto wiosny