Opętanie, fanatyzm i erotyczne namiętności

14 i 16 marca o godz. 18.30 na scenie Opery Krakowskiej zaprezentujemy spektakl "Diabły z Loudun", jeden z ważniejszych w naszym repertuarze, który w 2008 roku otrzymał nagrodę im. Jana Kiepury.

Jest to pierwszy utwór operowy w twórczości K. Pendereckiego (prawykonanie - Opera w Hamburgu 1969, reż. Konrad Swinarski). Nawiązuje do autentycznych wydarzeń z początku XVII w. we Francji, gdzie odbył się głośny proces księdza Urbana Grandiera, oskarżonego przez przeoryszę klasztoru urszulanek o opętanie zakonnic i konszachty z diabłem.

"Diabły z Loudun" to fascynująca opowieść o opętaniu, o szaleństwie fanatyzmu, o ambicjach politycznych i erotycznych namiętnościach z jednej strony, z drugiej - o woli niezależności i odmowie wejścia w system, który zniewala, o heroizmie, broniącym prawdy i najwyższych wartości człowieczeństwa. Nic dziwnego, że dzieło porywa siłą wyrazu i gorączką emocji "rozpięte między liturgicznym obrzędem, misterium, oratorium, dramatem muzycznym a współczesnym teatrem ekspresjonistycznym. (Daniel Cichy)

Spektakl niebanalny, o którym z pewnością będzie się mówić - i to dobrze - w polskim świecie muzycznym - pisała po premierze "Diabłów" Anna Woźniakowska w "Dzienniku Polskim".

Nie pomyliła się, bowiem o tej operze było i wciąż jest głośno. Krakowska inscenizacja została uznana za najlepszy spektakl w 2008 roku przez Kapitułę im. Jana Kiepury, a o wznowieniu zaprezentowanym podczas Festiwalu Oper K. Pendereckiego w 2013 roku pisano - historia opowiedziana przez Adamika jest przede wszystkim historią nieludzkiej i bezwzględnej władzy, która niszczy i zabija. To przesłanie jest zdecydowanie ponadczasowe, nie był to zakurzony slajd z przeszłości, z ponurych czasów inkwizycji. (Marcin Kaczmarczyk, bachandlang.blogspot.com, 2013)



(-) (-)
Materiał Teatru
11 marca 2014
Spektakle
Diabły z Loudun