Opowieść o fenomenie obozu dla kobiet

„Ravensbrück. Miasto kobiet" to opowieść o fenomenie jedynego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Jak wyglądało życie tysięcy więźniarek z całej Europy, zamkniętych za ceglanymi murami? O czym marzyły kobiety odcięte od pięknego, latem skąpanego w słońcu, wielkiego jeziora, nad którym położony był obóz?

Polki i Żydówki. Cyganki i Norweżki. Katoliczki i ateistki. Działaczki ruchu oporu i arystokratki. Nauczycielki i prostytutki. Stare i młode. Polityczne i kryminalne. Gazowane, rozstrzeliwane, torturowane, bite, głodzone. Obozowa codzienność kobiet widziana oczami harcerki z Polski, konspiratorki, ofiary eksperymentów pseudomedycznych. Spektakl na podstawie wspomnień „I boję się snów" Wandy Półtawskiej.

już 16 grudnia o godz. 18.00 w Teatrze Polskim w Poznaniu zobaczyć będzie można niezwykły spektakl „Ravensbruck. Miasto kobiet" w wykonaniu aktorki Teatru – Barbary Prokopowicz.

Jak wyglądało życie tysięcy więźniarek z całej Europy, zamkniętych za ceglanymi murami? O czym marzyły kobiety odcięte od pięknego, latem skąpanego w słońcu, wielkiego jeziora, nad którym położony był obóz? Polki i Żydówki. Cyganki i Norweżki. Katoliczki i ateistki. Działaczki ruchu oporu i arystokratki. Nauczycielki i prostytutki. Stare i młode. Polityczne i kryminalne. Gazowane, rozstrzeliwane, torturowane, bite, głodzone...

Spektakl to historia fenomenu jedynego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Obozowa codzienność kobiet opowiedziana jest z perspektywy więźniarki: harcerki z Polski, konspiratorki, ofiary eksperymentów pseudomedycznych.

– Spektakl ,,Ravensbruck. Miasto kobiet" nie ma jednak przywoływać katalogu popełnionych w obozie okrucieństw. To przede wszystkim opowieść o dobroci, solidarności, heroizmie i sile ducha kobiet, która pozwoliła im przetrwać i zachować godność – tłumaczy Zbigniew Brzoza, autor adaptacji i reżyser spektaklu. – Co było przyczyną fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii kobiet tego właśnie obozu koncentracyjnego? Czy fakt, że większość więźniarek politycznych, które „nadawały ton" podskórnemu życiu obozu była w swoich krajach członkiniami ruchu oporu? Czy odmienny rygor od tego, który obowiązywał w podobozach kobiecych innych obozów koncentracyjnych? Czy szczególna umiejętność korzystania ze szczelin wolności przez więźniarki Ravensbruck?
Spektakl powstał na podstawie wspomnień „ I boję się snów" Wandy Półtawskiej.



(-) (-)
Materiał Teatru
14 grudnia 2018
Portrety
Zbigniew Brzoza