Osiem lat temu zmarł Jan Machulski

Znaliśmy go m.in. z roli kasiarza Henryka Kwinto w filmach "Vabank" i "Vabank 2". Wczoraj minęła ósma rocznica śmierci Jana Machulskiego.

Popularny aktor i reżyser, ale i ceniony pedagog zagrał ponad 40 ról filmowych i ponad 70 teatralnych. Oprócz wspominanego już Henryka Kwinto, wcielał się między innymi w Nadinspektora w "Kilerze" w reżyserii jego syna Juliusza Machulskiego. W filmie "Kilerów 2-óch" zagrał generała policji Zenona.

W "Deja Vu" kreował postać Big Jima, ojca chrzestnego miasta Chicago, a w "Kingsajzie" zagrał postać Kwintka. Wszystkie te filmy wyreżyserował Juliusz Machulski, jego syn. Ale w Poznaniu powinniśmy pamiętać, że Jan Machulski zagrał też postać profesora Stefana Stuligrosza w filmie Hieronima Przybyła "Poznańskie Słowiki".

Zadebiutował w roku 1953 w filmie "Trzy opowieści" Ewy Petelskiej, gdzie kreował rolę junaka Służby Polsce. Jego ostatnią rolą filmową była postać starca w filmie Cezarego Albina "Orkiestra niewidzialnych instrumentów", który wszedł na ekrany w roku 2009, a więc już po śmierci artysty.

Jan Machulski urodził się 3 lipca 1928 roku w Łodzi. Po ukończeniu w 1954 roku tamtejszej - ówczesnej - Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej rozpoczęła się jego aktorska wędrówka po Polsce. W latach 1954-55 grał w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a w latach 1955-57 w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu. W latach 1957-62 był aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a w latach 1963-66 Teatru Nowego w Łodzi.

Od roku 1966 związał się z Warszawą. Był w latach 1966-72 aktorem Teatru Polskiego, a w latach 1972-74 Teatru Narodowego. W roku 1970 z żoną Haliną założył Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej, którym kierował do roku 1996 roku.

Od roku 1974 roku Jan Machulski był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Również z żoną był założycielem ogniska teatralnego dla dzieci i młodzieży przy Teatrze Ochoty, a także szkoły działającej przy polskim ośrodku Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, które wykształciło wielu znanych i lubianych dziś polskich aktorów. Był także pomysłodawcą Alei Gwiazd w Łodzi.

W Poznaniu oglądaliśmy go m.in. w Scenie na Piętrze, gdzie w 1993 roku wystawił własną sztukę "Niebezpieczne zabawy". Reżyserował ją, ale i zagrał razem z Bożeną Stryjkówną i Tomaszem Mędrzakiem. Oglądaliśmy go również w programach Sceny "Ring" i "Fart".



Marek Zaradniak
Polska Głos Wielkopolski
2 grudnia 2016
Portrety
Jan Machulski