Osiem przedstawień
Bardzo atrakcyjnie zapowiada się tegoroczny, szósty już festiwal Wybrzeże Sztuki, organizowany przez gdański Teatr Wybrzeże. Między 22 a 29 kwietnia obejrzymy 8 przedstawień.Przynajmniej o kilku z nich można powiedzieć, że były jednymi z głośniejszych i żywiej komentowanych wydarzeń w polskim teatrze ostatnich sezonów.
Do Gdańska przyjedzie między innymi Teatr Polski z Poznania z przedstawieniem "Balladyny". Związek tego przedstawienia z dramatem Juliusza Słowackiego widać w tytule oraz w imionach postaci i - w niewielu więcej elementach. Autor dramaturgii Marcin Cecko oraz reżyser Krzysztof Garbaczewski umieścili akcję sztuki w położonym nad jeziorem Gopło małym ośrodku badawczym, w którym pracuje się na zmodyfikowanymi genetycznie roślinami.
Głośne stały się także dwie krakowskie adaptacje współczesnej polskiej prozy. Teatr Nowy przeniósł na scenę "Lubiewo" Michała Witkowskiego, zaś Teatr Stary "Pawia Królowej" Doroty Masłowskiej. Jednym z oryginalniejszych przestawień ubiegłego roku był "Nietoperz", wyreżyserowany przez Kornela Mundroczo w TR Warszawa. Sztuka została wystawiona w konwencji klasycznej opery buffo.
W programie festiwalu znajdą się dwa spektakle teatru Wybrzeże. "Amatorki" według powieści Elfriede Jelinek, w reżyserii Eweliny Marciniak, przedstawienie uznane za spektakl roku przez kapitułę Nagrody Teatralnej Prezydenta Gdańska, oraz przygotowywane przez Adama Nalepę przedstawienie "Czarownic z Salem" Arthura Millera.
Jarosław Zalesińki
Polska Dziennik Bałtycki online
29 marca 2013