„Pajace" - superwidowisko plenerowe

Plenerowy, wielki spektakl, w którym śpiewają amatorzy to pomysł Fundacji Jutropera i reżysera Michała Znanieckiego*, którzy zapoczątkowali pracę z Operą na Zamku w 2015 roku wspólną produkcją, z udziałem osób wykluczonych społecznie. Publiczności się spodobało, spodobało się realizatorom, zatem ... jest!

Kolejne wydarzenie, 11 sierpnia 2017 roku – spektakularne widowisko teatralno-operowe „Pajace" z muzyką Ruggiera Leoncavalla, według autorskiego scenariusza i w reżyserii Michała Znanieckiego ma charakter plenerowy, a rozgrywać się będzie w Teatrze Letnim w Szczecinie, pierwsze w Polsce. Minispektakle z kolei, propagujące ideę cyrku bez zwierząt, w 6 miejscach Szczecina - by tym samym stać się artystyczną wizytówką miasta. W tym wyjątkowym widowisku udział wezmą artyści Opery na Zamku w Szczecinie (orkiestra, soliści, balet) oraz chór składający się z 200 amatorów, mieszkańców Szczecina. Chór jest obecnie przygotowywany do występu w spektaklu podczas półrocznych warsztatów wokalno-aktorskich prowadzonych przez zaproszonych gości Fundacji, artystów Opery i reżysera Michała Znanieckiego.

Minispektakle i akcje happeningowe poprzedzające główną część widowiska, będą zawierały elementy akrobatyki, cyrku, tańca klasycznego, tańca współczesnego, teatru i pantomimy. Barwny korowód przejdzie ulicami miasta zapraszając publiczność na główną część spektaklu, która odbędzie się w Teatrze Letnim w Szczecinie.

Po realizacji plenerowej spektakl przeniesiony zostanie na deski opery.

To wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu Opery na Zamku. Mamy 60 lat, nasze urodziny obchodzimy z pompą!

*"Michał Znaniecki - autor ponad 190 spektakli, pracuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, między innymi we Włoszech, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Polsce, Argentynie, Urugwaju czy Kubie. Wyspecjalizował się w megaprodukcjach plenerowych, które realizował między innymi na stadionach, wyspach i w parkach – między innymi współpracując z Israeli Opera na pustyni w Masadzie w ramach wieloletniego kontraktu. (...) Współpracował z największymi nazwiskami świata opery i teatru, między innymi z Placido Domingo, Piotrem Beczałą, Mariuszem Kwietniem, Lorinem Maazelem czy Jose Curą. Był jednym z najmłodszych dyrektorów Opery Narodowej w Warszawie i Opery Poznańskiej."

Źródło: znaniecki.net

Mediolan: Premio Abbiati, nagroda dla spektaklu w reżyserii Michała Znanieckiego "Pagliacci" w Como.

Pagilacci w reżyserii Michała Znanickiego we Włoszech zdobyło najważniejszą nagrodę operową. Jury w skład którego wchodzi czołówka włoskich krytyków operowych, przyznało nagrody w 13 kategoriach. Premio Abbiati wręczane są każdego roku, a w gronie laureatów znajdują się najwybitniejsi włoscy artyści i najważniejsze wydarzenia. Nagrody te potocznie zwane są włoskimi Oscarami operowymi. Tym razem nagroda specjalna im. Filippo Siebanecka przypadła w udziale projektowi Teatro Sociale w Como "200.com-Pagliacci 2015", w reżyserii Michała Znanieckiego. "Pagliacci" to spektakl, który powstawał we współpracy z mieszkańcami Como.

Wielotysięczna widownia, dziesięć placów miasta, scenografia Luigiego Scoglio i kostiumy Adama Królikowskiego to tylko wartości dodane spektaklu uznanego przez jury za najciekawszy projekt muzyczny roku 2015 we Włoszech, wygrywając chociażby z Festiwalem Arena di Verona czy spektaklami w rzymskiej Caracalli.

Podczas wielomiesięcznych warsztatów przygotowywany był ponad 200-osobowy chór, składający się z mieszkańców miasta, który wystąpił w finałowym widowisku plenerowym obok wybitnych solistów i mediolańskiej orkiestry Pomeriggi Musicali. Projekty operowe o pogłębionym aspekcie socjalnym znajdują się w kręgu zainteresowań reżysera, w tym roku przypada finał cyklu "Głos wykluczonych", jaki Michał Znaniecki realizuje w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Podobny projekt "Pagliacci" realizowany jest w Szczecinie na zamówienie Opery na Zamku w 2017 roku.



(-) (-)
Materiał Opery
27 czerwca 2017
Spektakle
Pajace