Pamięć o przyczynach, przebiegu i skutkach

Od marca do września 2018 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN realizuje program „Obcy w domu. Wokół Marca '68", który przywraca pamięć o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii sprzed 50 lat. Program ma skłonić do refleksji, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka.

Obok wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca '68" Muzeum POLIN wspólnie z TR Warszawa ogłosiły zamknięty konkurs dla młodych twórców sztuk teatralnych na projekt spektaklu inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca '68. W lipcu i październiku 2017 roku odbyły się dwa pierwsze etapy konkursu, w którego wyniku wyłoniono pięć projektów, zaprezentowanych w październiku 2017 roku w formie pokazów warsztatowych.

W marcu 2018 roku, w ramach warszawskich wydarzeń rocznicowych „Obcy w domu. Wokół Marca '68", publiczność obejrzała trzy wybrane finałowe prace – „Second-Hand '68" Patrycji Kowańskiej, „Cztery tygodnie" Aleksandry Jakubczak i Krzysztofa Szekalskiego oraz „Juden r(aus) ARRAS" Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. Zwycięskim projektem konkursu jest „Juden r(aus) ARRAS". Premiera spektaklu pod nowym tytułem Dawid jedzie do Izraela odbywa się we wrześniu 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po premierze spektakl będzie grany w TR Warszawa i Muzeum POLIN.



Kaja Stępkowska
Materiał organizatora
31 sierpnia 2018