"Pasażerka" we Współczesnym
We Wrocławskim Teatrze Współczesnym znów zetkniemy się z bolesnym tematem rozrachunkowym. 31 stycznia prapremiera "Pasażerki" Zofii Posmysz, przed laty więźniarki obozu w Auschiwtz.Akcja powieści, wydanej w 1962 roku, rozgrywa się kilkanaście lat po wojnie. Na okręcie pasażerskim, płynącym z Europy do Ameryki, poznajemy niemieckie małżeństwo - Waltera i Lizę. Para niewiele wie o swojej wojennej przeszłości. W jednym z portów na pokład wsiada pasażerka, która przypomina Lizie, służącej w kobiecych formacjach SS w Auschwitz, polską więźniarkę.
Spektakl reżyseruje Natalia Korczakowska. O przedstawieniu, dzień przed jego prapremierą, będzie można porozmawiać podczas spotkania w Teatrze Współczesnym (30 stycznia, godz.18., Duża Scena, wstęp wolny), które jest skierowane do młodzieży licealnej, studentów oraz wszystkich widzów teatralnych pragnących pogłębić wiedzę na temat nowego spektaklu. Gościem specjalnym będzie prof. Leszek Koczanowicz, kierownik Katedry Filozofii i Badań Kulturoznawczych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz visiting professor na State University of New York w Buffalo i Columbia University.
Podczas spotkania pokazane zostaną filmy, nawiązujące tematyką do spektaklu: "Najdłuższy apel" - dokument stanowiący część cyklu "Kroniki Auschwitz" oraz "The sun doesn\'t shine in the camp", obrazujący życie w obozie dla uchodźców w części okupowanej Palestyny.
Teatr Współczesny zaprasza również na spotkanie popremierowe, 3 lutego, ok. g. 20., podczas którego będzie można porozmawiać z reżyserką "Pasażerki" i aktorami.
msz
www.kulturaonline.pl
27 stycznia 2009