Pastorałka w Ateneum

Choć to dopiero listopad, w Teatrze Lalki i Aktora Ateneum słychać już kolędy; trwają bowiem ostatnie próby sztuki Edmunda Wojnarowskiego "Biegnijcie do szopki" w reżyserii Krystiana Kobyłki, ze scenografią Andrzeja Czyczyły. Premiera w andrzejkowy wieczór - 30 listopada o godz. 17.

Przedstawienie zrealizowane w konwencji widowiska kolędowego, z charakterystycznymi dla tego gatunku postaciami Diabła, Anioła, Heroda czy Śmierci, wykorzystuje tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Jak na tego typu inscenizację przystało, przenikają się w niej dwa plany sceniczne - aktorski i lalkowy (piękne drewniane lalki wyrzeźbił Bogdan Cygan).

Warto zwrócić uwagę na obecność na scenie ludowego instrumentarium (m.in. burczybasów i diabelskich skrzypiec), które tworzy niejako trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki "ścieżką dźwiękową" wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo. To duży atut tego "Kolędariusza na Boże Narodzenie i Trzech Króli" (jak brzmi podtytuł scenariusza).

Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęcają do jego obejrzenia nie tylko dzieci, ale i dorosłych widzów. Tym bardziej, że właśnie do nich autor adresuje wiele zabawnych podtekstów i refleksji, przeplatając konwencje, bawiąc się cytatami zaczerpniętymi z klasyki i współczesnego języka, zapraszając do intelektualnej gry w znaczenia.

Dodajmy, że sztuka Edmunda Wojnarowskiego powstała w 1998 r. na zamówienie Polskiego Teatru dla Dzieci "Imagination" w Londynie; tam też miała miejsce jej prapremiera. W tym samym roku "Kolędariusz..." miał także bardzo udaną realizację radiową - słuchowisko emitowano w święta Bożego Narodzenia na antenie Polskiego Radia Katowice. Dwa lata później odbyła się premiera na deskach katowickiego Ateneum. Teraz mamy okazję przypomnieć tę inscenizację w nowej wersji.

W rolach Kolędników zobaczymy Martę Popławską, Grzegorza Eckerta i Jacka Popławskiego, jako Muzykanci zagrają - Aleksandra Zawalska i Piotr Janiszewski.



Renata Chudecka
Materiał Teatru
29 listopada 2013