Piękne spotkanie klasyki z nowoczesnością

Można wymienić wiele elementów wyróżniających Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca na tle innych tanecznych festiwali. Jednak z pewnością jednym z najważniejszych jest głębokie przekonanie o potrzebie SPOTKANIA na drodze twórczej, zawartej w nazwie wydarzenia od 25 lat.

Poprzez takie spotkania festiwal pragnie ukazać rozpiętość i różnorodność zjawisk tanecznych, niezależnie od różnic stylistycznych i odmienności koncepcji artystycznych, poszukując ścieżek porozumienia na drodze od tradycji i klasyki tańca do współczesności, od prezentowania młodych twórców do przedstawienia ikon tańca, od prezentacji kameralnych solo do wielkoformatowych spektakli. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca nieustannie cechuje różnorodność propozycji, wnikliwa obserwacja etapów rozwoju tańca, zestawienie prezentacji różnych pokoleń, zarówno młodych artystów, jak i doświadczonych twórców.

W tegorocznym programie nie brakuje jakże ciekawych, inspirujących spotkań artystycznych. Jedno z nich zaprezentuje hiszpański teatr tańca La Macana w spektaklu "Pink Unicorns", poruszając temat często skomplikowanej relacji między pokoleniami. Urodzony na Kubie tancerz Alexis Fernández występuje na scenie u boku swojego syna. Doświadczenie spotyka się więc z młodzieńczą żywiołowością, a spokój z ciekawością.

Spotkaniem przeszłości i teraźniejszości jest też spektakl "Babae". Wychowana w Niemczech Joy Alpuerto Ritter eksploruje odziedziczone słowniki, rekonfigurując to, co oznacza przywoływanie mocy i mistyczne praktyki z udziałem kobiety jako czarownicy. Artystka spaja swoje korzenie z filipińskim tańcem ludowym oraz językiem hip hopu i voguingu. Pozwala widzom stać się świadkami starożytnego i pełnego intymności rytuału, promieniując siłą własnej kobiecości.

Z kolei spektakl "Skin" w wykonaniu Rolanda Waltera, tancerza z porażeniem spastycznym całego ciała, i Renae Shadler, australijskiej tancerki/choreografki, kreuje własny wszechświat, w którym dwa zupełnie odmienne, ludzkie ciała mogą zbliżyć się do siebie. Do tego spotkania doszło dzięki Rolandowi, który zaproponował Renae współpracę, po tym, jak zobaczył ją na scenie. Artystka była ciekawa, jak będzie wyglądała interakcja między nimi. Jak zgrać się jako dwie indywidualności, a momentami nawet scalić się w jedno. Ta idea "scalania" powstała głównie na skutek obserwacji Rolanda i jego asystentów, gdyż nieustannie pracowali nad ,,przedłużeniem" jego ciała, np. stając się jego rękami, aby go nakarmić. Ten pełen intymności duet wykracza poza fizyczne granice artystów, aby pozwolić wyobraźni stworzyć kolektywny język ruchu.

Spotkaniem twórców wielu różnych dziedzin jest z pewnością premierowy spektakl gospodarzy festiwalu, czyli Lubelskiego Teatru Tańca – "W moim początku jest mój kres". Oparty na "Czterech kwartetach" T.S. Eliota pokazuje, że na przekór kultowi młodości, wyidealizowanych ciał i wirtuozerskiej sprawności fizycznej, nasze ciała i umysły zmieniają się. W pewnym momencie nadchodzi wielkie piękno starości. Tancerze zaprosili tu do współpracy reżyserkę Joannę Lewicką, twórcę multimediów Aleksandra Janasa, kompozytora i kierownika chóru Teatru Chorea Tomasza Krzyżanowskiego, ale także artystów plastyków Monikę Zadurską-Bielak i Tomasza Bielaka, którzy specjalnie na potrzeby spektaklu stworzyli wyjątkowe maski powstałe z odlewów twarzy tancerzy LTT.

Najważniejszym spotkaniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie z pewnością to z prawdziwą ikoną światowego teatru tańca – TANZTHEATER WUPPERTAL PINA BAUSCH. Zetknięcie z każdym pierwowzorem, nieśmiertelną klasyką zawsze pozwala na lepszy ogląd tego, co współczesne. Pina Bausch dokonała rewolucji w sztukach scenicznych, która trwale zmieniła ewolucję teatru, tańca klasycznego i współczesnego oraz wpłynęła na twórczość całego pokolenia choreografów. Jej spektakle stały się inspiracją filmu "Porozmawiaj z nią" w reżyserii Pedro Almodóvara. Występ Tanztheater Wuppertal Pina Bausch podczas 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca jest rzadką okazją do zobaczenia zespołu, który niezaprzeczalnie i jako jeden z niewielu tak mocno zapisał się już na kartach historii tańca. Z takiego spotkania po prostu nie warto nie skorzystać.

Szczegółowy program ck.lublin.pl / mstt.pl
10-21 listopada 2021 r. Lublin



(-) (-)
Onet.Kultura
18 listopada 2021