Piękny ukłon wobec Szajny
W Rzeszowie w ramach projektu teatralno - seminaryjnego "Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "Pełna Kultura" wystąpiło z przedstawieniem "Bobok".Udane pod względem plastycznym i ruchowym, mówi o granicach wolności i próbach zrzucenia jarzma uwierającej skorupy materialnej i światopoglądowej. Luźno oparte na noweli Fiodora Dostojewskiego, jest w pewnym sensie rodzajem warsztatu aktorskiego.
Pod względem formy ambitnie nawiązuje do teatru Józefa Szajny i jest swoistym ukłonem w stronę tego wybitnego artysty, pochodzącego z Rzeszowa. Fabuła mało skomplikowana, odrobinę szokuje - gromada nieboszczyków, w życiu doczesnym oszustów, dziwek i donosicieli, w oczekiwaniu na ostateczny rozkład ciał poświęca ostatnie chwile świadomości na wspominanie swoich łajdactw. Taki prezent przyjął by Szajna życzliwie i z ciekawością. Lubił szokować, epatować odbiorców swojej sztuki emocjonalnym ruchem i przestrzenną plastyką, a także wizją groteskowego życia po śmierci. Lubił także zakpić sobie z ludzi, chociaż ich kochał.
Jeśli zasadniczą przesłanką projektu "Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" jest dostarczenie dowodów, że sztuka wielkiej trójki twórców i reformatorów współczesnego teatru wciąż inspiruje artystów, „Bobok" takiego dowodu w pełni dostarcza. Ten udany spektakl współtworzą Marta Bury, Kamil Dobrowolski, Kamila Korolko, Tomasz Kuliberda, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Natalia Zduń, Krzysztof Paluch i Bożena Stasiowska - Chrobak.
Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 października 2012