Plan teatralny

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Ars Cameralis zaprezentujemy dwa wydarzenia teatralne z obszaru teatru tańca:
1. "Poskromienie złośnicy" wg. W.Szekspira, 18 listopada, godz. 19.00, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
2. "Bacon" w wykonaniu Dance Company Nanine Linning / Theater Heidelberg, 28 listopada 2017r., godz. 19.00, Teatr Rozrywki w Chorzowie


18 listopada (sobota)
g. 19:00
„Poskromienie złośnicy" wg Williama Szekspira
Spektakl: Grupa Poles Apart we współpracy z Teatrem Rozbark i AST w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
Miejsce: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

„W naszym przedsięwzięciu udział bierze ośmiu najlepszych absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej PWST. Pragniemy stworzyć nową formę, odróżniającą się od tradycyjnego teatru tańca tym, że aktorzy posługują się zarówno językiem werbalnym, jak i ruchem. W ten sposób urzeczywistniamy faktyczny potencjał szkolenia dostarczanego przez bytomską szkołę. Pracujemy wspólnie nad »Poskromieniem złośnicy«. Zawarte w tej czarnej komedii stereotypy dostarczają najlepszego materiału do cielesnej ekspresji. Jak większość późniejszych szekspirowskich komedii, również i ta łączy wspaniały humor słowny i sytuacyjny oraz pojawiającą się nieoczekiwanie brutalność. Realizacja spektaklu wymaga silnego fizycznego i emocjonalnego zaangażowania. Tytułowe »poskromienie« Katarzyny jest zabawne, niepokojące, zawiłe moralnie i – niestety! – wciąż aktualne we współczesnym świecie.
Szekspir od wielu lat znajduje się w centrum mojego artystycznego zainteresowania. Wyreżyserowałem 26 różnych produkcji w siedmiu krajach, a praca profesora aktorstwa i reżyserii w Bytomiu dodała moim realizacjom nowego charakteru. Przed rozpoczęciem pracy w Bytomiu przez 20 lat byłem dziekanem Wydziału Reżyserii na Uniwersytecie Sztuk Folkwang, mam zatem głębokie zrozumienie dla obu systemów nauczania: polskiego i niemieckiego".

Brian Michaels

Reżyseria, scenariusz: Brian Michaels
Choreografia: Grupa Poles Apart
Asystent reżysera: Katarzyna Gorczyca
Światło: Paweł Murlik
Scenografia i kostiumy: Beata Prochowska
Muzyka: Mateusz Flis
Występują: Agnieszka Michalik, Dorota Furmaniuk, Alicja Róza, Dagmara Woźniak,
Kamil Joński, Andrzej Michalski, Mateusz Flis, Mikołaj Prynkiewicz

28 listopada (wtorek)
g. 19:00
„Bacon"
Spektakl: Dance Company Nanine Linning / Theater Heidelberg (DE)
Miejsce: Teatr Rozrywki, Chorzów

Brytyjski malarz Francis Bacon na swoich płótnach uwieczniał otchłań ludzkiej duszy. W sposób bezwzględnie szczery, boleśnie i pięknie zarazem, przedstawiał relacje zachodzące między mechanizmami tkwiącymi u podstaw natury człowieka: pożądaniem, dominacją i wykluczeniem. Emocjonalne rzeczywistości obecne w pracach malarza bada w spektaklu „Bacon" Nanine Linning, odkrywając przy tym analogię do własnej sztuki w bezkompromisowym sposobie przedstawiania i kreacji. „Interesuje mnie zwierzę, instynkt" – przyznawała niejednokrotnie Linning. I dlatego wymaga od tancerzy, by nieustannie przekraczali granice swoich fizycznych możliwości. W fizycznym wymiarze obrazy Bacona są bowiem bardzo zbliżone do tańca: ich ekspresja i bagaż emocjonalny wydają się mieć swoje źródło w ruchu. Wyrafinowane, pełne dzikiego piękna, innym razem agresywne i bestialskie w formie – takie są obrazy, które tworzy Linning jako odbicie świata przedstawionego na płótnach malarza. Fascynujący i szokujący zarazem spektakl miał swoją pierwszą odsłonę 12 lat temu. Wyróżniony m.in. nagrodą „Swan" za najlepszą holenderską choreografię, powrócił na scenę, tym razem z nową choreografią i w nowej oprawie scenograficznej, wykorzystującej głównie video i światło.
Dance Company Nanine Linning / Theater Heidelberg jest zespołem tanecznym wchodzącym w skład większego organizmu – Theater und Orchester Heidelberg. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym i główną choreografką Dance Company jest Nanine Linning. Regularnie pracuje z 12-osobowym zespołem tancerzy, przygotowując rokrocznie premierowe spektakle, ponadto współpracuje z przedstawicielami innych dziedzin sztuki, realizując projekty multidyscyplinarne. Od roku 2014 Theater und Orchester Heidelberg prowadzi swój własny międzynarodowy festiwal taneczny – Tanzbiennale Heidelberg.

Koncepcja, choreografia: Nanine Linning
Muzyka: Jacob ter Veldhuis
Światło, scenografia: Jan Boiten
Video: Juliane Noß

Występują: Marie-Louise Hertog, Naomi Kamihigashi, Rina Murakami, Arno Brys, Sho Takayama, Luca Tomasoni

Projekt wsparty przez Goethe Institut Kraków



(-) (-)
Materiał organizatora
7 listopada 2017